понедељак, 21.04.2014, 08:00 -> 21:17
štampajКритично у сливу Јужне Мораве
У већем делу поплављених подручја вода стагнира или је у опадању, осим у сливу Јужне Мораве, где је најкритичније у селима алексиначког и крушевачког краја. Драгачеву прете одрони и клизишта. Иако је ситуација на југоистоку земље тренутно мирнија, услед наглог топљења снега очекује се нови раст водостаја река. Министри обећавају помоћ.
18.50 - Набујала Топлица однела је део локалног пута Прокупље - Драгања због чега су жетељи тог прокупачког насеља сада одсечени од града.
16.45 - Поплаве и на северу Косова, Ибар оштетио мост код Лешка.
16.20 - Због изливања Велике Мораве, код моста у селу Чепуре у општини Параћин, обустављен је саобраћај на путу Параћин-Рашевица.
15.50 - Укинута ванредна ситуација у општини Трговиште.
13.45 - Ниво Топлице опао за метар и по и вода се повлачи са поплављених подручја на територији општина Прокупље, Житорађа и Куршумлија.
12.00 - Почела превентивна евакуација у Ђунису, код Крушевца, јавља дописник РТС-а.
9.50 - На магистралном путу Студеница-Ивањица, вода је однела око сто метара асфалта, па је више од 500 домаћинстава одсечено од света.
8.50 - Западна Морава се излила у Чачку и у Овчар Бањи и поплавила приобалне делове.
8.00 - Проглашена је ванредна одбрана од поплава у општини Алексинац.
Ванредна ситуација због поплава на снази је у Лучанима, Пожеги, Прокупљу, Гаџином Хану, Дољевцу, Житорађи, Куршумлији, Лебану и Медвеђи, а од јутрос и у Алексинцу. Због обилних падавина и изливања воде, има повремених прекида у саобраћају.
Према речима начелника Сектора за ванредне ситуације Предрага Марића, критично је у селу Ђунису код Крушевца, где је превентивно евакуисано 27 мештана. Магистрални пут Ђунис-Делиград затворен је за саобраћај.
У крушевачком крају изливањем Расине и Западне Мораве око 800 хектара обрадових површина је под водом, седам мостова је оштећено, два километра асфалтних и 20 километара макадамских путева.
Министар пољопривреде Драган Гламочић поручио да је још рано да се говори о штети од поплава у Србији, иако су, како је рекао, многе општине "пожуриле" да формирају комисије за процену штете, како би од државе добиле паре.
"Мислим да је боље да из ове ситуације извучемо поуке и да покушамо у наредним годинама да спречимо сличне сценарије. Имамо лоше примере из прошлости из којих ништа нисмо научили", прокоментарисао је Гламочић током обиласка села Ђунис.
Западна Морава код Трстеника од ноћас не расте и тренутно се налази на 300 центиметара. Под водом је око 300 хектара ораница, пластеника и повртарских засада у атарима села Богдање и Почековина. Угожена су два домаћинства у Богдању и Трстенику.
Добре вести стижу из Дољевца. Река Топлица се полако враћа у своје корито и ситуација је много боља него јуче, иако и мештани али и надлежни кажу да не памте толику реку, јавља дописник РТС-а из Дољевца.
Ванредна ситуација је такође укинута и у Трговишту, где је због опасности од поплава била на снази од ноћи 19.априла.
У општини Алексинац у седам сати проглашена је ванредна одбрана од поплава. Део пута Тешица–Дражевац обустављен је за саобраћај. У Витковцу је једна кућа поплављена, а у атару села Доњи Адровац поплављене су оранице.
Западна Морава излила се у Чачку и у Овчар Бањи и поплавила приобалне делове.
Нове невоље мештана драгачевских села су клизишта која су се појавила после обилних падавина које су протеклих дана задесиле тај крај, јавља дописнк РТС-а из Лучана. Проблем представља и поткопавање мостова, а локалне путеве односи вода.
Више од 300 хектара било је под водом, а домаћинства више нису угрожена. Ово је после шест година трећа елементарна непогода која је донела велике штете, па је формирана комисија за процену штете.
Министри Велимир Илић и Александар Антић рекли су да ће држава помоћи да се санирају клизишта и да се поправе путеви који су оштећени, нарочито у сеоском подручју.
Према Илићевим речима, предлог за трајно решење пута је изградња ауто-пута Прењина-Пожега, који је у завршној фази одабира извођача. Пројектом ауто-пута предвиђено је комплетно санирање реке.
"До трајног решења морају се пронаћи друга решења да би се превазишла ситуација, не само поводом путне привреде", рекао је Антић.
Поплаве и на северу Косова. Ибар се излио из свог корита на подручују општине Лепосавић, где је оштећен мост у Лешку, а угрожено је и пољопривредно земљиште које се налази у близини реке, јавља Танјуг.
Припадници косовске полиције су забранили мештанима да прелазе мост, развучена је трака са обе стране оштећеног моста у чијој близини дежурају полицајци, а мештани Врачева користе алтернативне мостове.
У Месној заједници Врачево има 217 кућа, углавном српских и 46 бошњачких.
Пут између Лучана и Гуче, који је био поплављен на седам километара, стављен је у функцију.
Водостај Моравице, Скрапежа и Ђетиње код Пожеге данас се смањио, тако да се вода са поплављеног подручја повлачи и ситуација је боља него претходних дана.
Мештани 50 домаћинстава у пожешким селима Пријановићи, Пилатовић, Горобиље, Прилипац, Јелен Дол, Тучково, Лопаш и Милићево село, који су због поплаве напустили пре два дана своје куће враћају се кућама. Поплаве су захватиле 1.500 хектара земљишта у пожешким селима.
На седници Штаба за ванредне ситуације Рашког управног округа, на коме су присуствовали министри Расим Љајић и Никола Селаковић, речено је да је око хиљаду домаћинстава угрожено. На том подручју је око 540 квадратних километара под водом. Град је правовремено реаговао и спречена је већа штета.
Поплаве у Краљеву однеле су путеве и прекинуле комуникацију са стотину села. На магистралном путу Студеница-Ивањица вода је однела око сто метара асфалта, па је више од 500 домаћинстава одсечено од света. Министри су најавили санацију тог пута уз финансијску помоћ државе.
На магистралном путу Краљево-Рашка чести су одрони, има блата и воде, а прети и опасност од клизишта. Пут Краљево-Гоч још је у прекиду. У Врањачкој Бањи, Ушћу и делу Рашке вода није за пиће. Западна Морава поплавила је оранице и домаћинства у околини Краљева и Врњачке Бање, а две породице су евакуисане.
У три топличке општине Куршумлији, Прокупљу и Житорађи ситуација је и даље тешка, иако је ниво Топлице опао за око метар и по, а вода се полако повлачи са поплављеног подручја.
Припадници Штаба за ванредне ситуације у Прокупљу, у чијем раду су учествовали и министри Славица Ђукић Дејановић и Драган Гламочић, оценили су да је у овом тренутку најпотребније нормализовати водоснабдевање и помоћи угроженом становништву, коме су потребни храна, вода, одећа и дезинфекциона средства.
Вода у Прокупљу и Куршумлији, због мутноће и даље није за пиће, већ се може користити само као техничка. У снабдевању становништва водом за пиће укључила се и Војска Србије са три цистерне.
Поплављено је и подножје Ђавоље Вароши, али земљане фигуре нису угрожене. Први пут је под водом и канал између железничке пруге и ауто-пута код Лесковца, али коридор није угрожен.
Након састанка зајечарског Штаба за ванредне ситуације, којем је присуствовао и министар Милан Бачевић, градоначелник Велимир Огњеновић рекао је да је ванредна ситуација у Зајечару укинута и додао да је све рађено по плану, да је организација била на, како каже, врхунском нивоу, као и да је штета минимална.
Поједине трафостанице искључене су из безбедносних разлога, па грађани у Прокупљу, Куршумлији и делу Ниша и даље немају струју.
Стручњаци упозоравају да, иако је тренутно мирнија ситуација на југоистоку земље, становништво треба да буде опрезно јер се услед наглог топљења снега наредних неколико дана очекује нови раст водостаја река.
На Копаонику има више од 40 центиметара снега који ће се у наредна два дана топити.
Хидролози процењују да се пораст водостаја очекује на Великој, Западној и Јужној Морави, Ибру, Нишави, Топлици, Јабланици, Ветреници, Млави и Тамишу.
Седница Владе Србије заказана је за сутра за 15.30 сати, а на њој ће се разговарати о тренутној ситуацији у поплављеним подручјима.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 6
Пошаљи коментар