понедељак, 14.04.2014, 09:15 -> 19:55
štampajРехабилитована краљица Марија
Одлуком Вишег суда у Београду рехабилитована је краљица Марија Карађорђевић, а указ из 1947. године којим јој је одузето држављанстрво и конфискована имовина, проглашен је ништавим у делу који се односи на краљицу Марију.
Суд је на рочишту у Палати правде у Београду оценио да је Указом Председништва Президијума Федеративне Народне Републике Југославије краљица Марија из политичких и идеолошких разлога била лишена људских права попут права на глас, имовину и држављанство.
Марија је била румунска принцеза, праунука енглеске краљице Викторије, а удајом за Александра Карађорђевића постала је југословенска краљица и краљица мајка. У народу је остала упамћена као скромна, непосредна и хумана владарка.
Рођена је 1900. године у Немачкој, а школовала се у Румунији и Енглеској. Са Александром Првим Карађорђевићем, краљем Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, венчала се 1922. године у Саборној цркви.
Млада краљица се, са балкона, први пут обратила српском народу речима: "Ја вам од срца благодарим!" Тада је, кажу, почело њено обожавање.
Момчило Павловић са Института за савремену историју каже да се краљица Марија после венчања укључила у друштвени живот краљевине. Данашњи Институт за онкологију и Клинички центар, Дечји центар у Тиршовој улици, Дечја болница, дугују јој захвалност.
Потпомагала је сиромашну децу, нарочито сиромашне девојке.
"Она је организовала разне задруге где је девојке подучавала одређеним занатима, кројачком и неком другом и касније су те сиромашне девојке налазиле посао", каже Павловић.
Од личне имовине поседовала је дворац у Милочеру, кућу и одмаралиште у Словенији. Била је модерна краљица која је, између осталог, била и прва жена која је возила аутомобил.
Са краљем Александром имала је три сина - Петра, Томислава и Андреја. После атентата на краља 1934. у Марсељу, Марија се са двојицом млађих синова повукла у Енглеску, а Петра Другог оставила је у Београду са намесништвом.
"Није се мешала у политику и у народу је остала упамћена као честита краљица. Током рата није стала ни на једну ни на другу страну. Али је познат њен хуманитарни рад преко Црвеног крста и других организација путем којих је слала помоћ југословенским заробљеницима", каже Павловић.
Указом из 1947. краљевској породици је одузето држављанство и сва имовина. Скупштина је пре 13 година ту одлуку укинула.
Краљица Марија Карађорђевић преминула је у сну 22. јуна 1961. године, у свом стану у Лондону. Сахрањена је у Виндзору, на приватном гробљу Фрогмор, близу гроба своје прабаке, енглеске краљице Викторије.
"Умрла је као сиромашна иако је из богате румунске породице. Она је добила добар мираз, како се говорило, и од тог мираза је у Србији и Краљевини Југославији подигла неке објекте на своје име. Умрла је у Лондону продајући лични накит", наводи Павловић.
Прошле године земни остаци краљице Марије пренети су у Србију, и она је 26. маја сахрањена на Опленцу, где почива поред сина, краља Петра Другог и снахе, краљице Александре.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 13
Пошаљи коментар