Читај ми!

Маћехински према матерњем језику

У готово свим земљама, матерњи језици имају повлашћен статус - и по програмима и по броју часова. У Србији је ситуација другачија. Лингвисти упозоравају да је број часова недопустиво мали, и да се и даље смањује.

За обраду Ане Карењине генерација шабачких фармацеута имаће довољно часова. Међутим, питање је да ли ће је читати и наредна генерација фармацеута и медицинских сестара, јер ће, уместо три, имати два часа српског језика недељно. О томе је Медицинска школа у Шапцу недавно обавестила ресорно Министартство.

"Ако их нисмо укоренили језиком, онда им нисмо изградили идентитет, а онда смо у великом проблему. Можда једној медицинској сестри није потребан већи број часова, али Србији јесте", сматра професорка Татјана Јовановић из шабачке Медицинске школе.

У земљама у окружењу, број часова у стручним школама два пута је већи.

Председник Друштва за српски језик и књижевност, професор Александар Милановић, сматра да нема довољно национално јасно изражене свести у одговарајућим институцијама.

"То је стање које прети да створи такву духовну климу да ћемо добијати потпуно неписмене генерације, из те њихове неписмености произилазиће и све њихове друге рупе у култури", каже професор Милановић.

"Ако се у средњој школи не буде радио језик, онда сте ви заправо укинули нешто што се заправо једини пут чуло у животу у основној школи и сад се неће чути никако", подсећа професор Филолошког факултета у Београду, Милош Ковачевић.

Ништа бољи статус није ни у основној школи, четири - пет часова недељно. Двоструко мање него, на пример, у Француској. Управо у Европи у готово свим земљама матерњи језици имају повлашћени статус и по начину на који се предају и по броју часова.

"Хитно треба повећати фонд часова из матерњег језика. Најмање шест у прва четири разреда и најмање пет у вишим разредима основне школе гимназије. То је минимум, то није максимум", наводи професор Учитељског факултета у Београду Александар Јовановић.

Са смањењем фонда часова и одређен број професора остаје без посла. Од заштите радних места, али пре свега језика и писмености, кажу професори српског језика, не одустају. Обратиће се Друштву за српски језик, а потом новом министру просвете и влади.

Број коментара 11

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 04. јул 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом