Читај ми!

Како да дом буде најбезбедније место за дете

Због насиља у породици само у прошлој години 412 деце је привремено смештено у хранитељске породице или у институције. То је нужна мера да би се дете заштитило, али је много важнији задатак помоћи породици да промени понашање и реши проблеме, како би деца остала с родитељима.

Када породични дом није најбезбедније место за одрастање деце, тада суд одлучује о њиховој судбини. Само у Лесковцу, годишње се десеторо до петнаесторо малишана измести из својих породица.

Гордана Анђелковић из Центра за социјални рад у Лесковцу каже да је одлука о одвајању деце од родитеља искључиво у надлежности суда.

"Међутим, постоји као мера неодложне интервенције, када орган старатељства има овлашћење и права да донесе хитну меру одвајања деце из породице када је живот и безбедност угрожена," каже Гордана Анђелковић.

Наћи начин да се биолошкој породици помогне да превазиђе проблеме како би деца остала са родитељима, није увек лак задатак, нарочито ако породица не жели да сарађује. Породични сарадници, који треба да постану део система социјалне заштите, за сада експериментално раде са 40 породица и 90 деце.

Бранкица Лапчевић један од породичних сарадника каже да они имају могућност да улазе у породице и са њима раде интензивно шест месеци.

"Број породица са којима ради један породични сарадник је мањи, самим тим се пружа квалитетнија и боља услуга јер се сарадник непосредно укључује у живот породице", каже Лашчевић.

Зоран Милачић из Центра за заштиту деце, одојчади и омладине у Звечанској улици каже да је приступ другачији јер се гледа да се биолошкој породици пружи максимална помоћ.

"Сматра се да уколико се пружи адекватна помоћ породици да се пружила и најбоља помоћ детету. Сасвим је сигурно да је детету најбоље у природној породици", каже Милачић.

У домовима у Србији одраста 916 деце, што је много мање него ранијих година. Ради се и на томе, да се прекинуте везе између њих и биолошких родитеља поново успоставе, како би се деца у неком тренутку вратила у породични дом.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 04. јул 2025.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом