Читај ми!

Умро сликар Радован Лале Ђурић

Сликар и оснивач Нишарт фондације (НАФ) Радован Лале Ђурић умро је у Њујорку после дуже и тешке болести у 69. години, јавио је дневни лист "Данас", а преноси "Бета".

Ђурић је био и скулптор, дизајнер и мецена младих уметника у Србији.

Рођен је 7. маја 1945. године у селу Љубатовица, код Беле Паланке, а основну и средњу школу завршио је у Нишу.

У Београду је радио као дизајнер и сценограф у Народном позоришту, а сликарство је учио у Венецији и Амстердаму, док је у Паризу имао атеље.

Од 1973. године је живео у Њујорку, где је имао и репрезентативну галерију.

Његови уметнички радови налазе се у приватним, корпорацијским и банкарским колекцијама широм Америке и Европе а успешно је излагао у бившој Југославији, Италији, Холандији, Немачкој, Шпанији, Француској, Белгији, Швајцарској, Канади, Аустралији и САД.

"Упркос богатом животном искуству и значајним професионалним успесима својом животном мисијом сматрао је оснивање НАФ-а, чији је циљ конкретна подршка култури Ниша и Србије, а пре свега младим уметницима", наводи Данас.

Фондација је реализовала и националне конкурсе за дизајнере и писце, а била је организатор вредних изложби слика, као и светске изложбе експоната направљених по оригиналним нацртима Леонарда да Винчија "Леонардови кодекси и машине", коју је 2008. године у Нишу и Београду видело стотину хиљада људи.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 13. јул 2025.
33° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом