Читај ми!

Уписали факултет, завршили курс

Студенти који су пре више од 10 година уписали, како су веровали, вишу школу данас не могу да докажу своје звање јер су према актуелној класификцији похађали курс при ДИФ-у. Професору који је указао на неправилности уговор о раду није продужен.

Републичка просветна инспекција испитује случај студената који су пре 10 до 15 година уписали Факултет за физичку културу, а испоставило се да су, према актуелној класификацији, похађали курс у оквиру ДИФ-а. Многи од њих су на основу те дипломе добили посао и сада не могу да докажу школовање. Имају ли вишу школу без дипломе или су тренери са индексом?

Веселин Николић из Лознице више од 20 година ради у МУП-у и један је од 80 људи из Лознице који су, како каже, мислили да су уписали вишу школу. Сматра да је те 2005. преварен и пита - коме се за курс даје индекс?

"Две године, четири семестра смо ишли, 19 испита положили, нас је то коштало преко 2.000 евра и људи су добијали радна места у свим државним институцијама на основу те школе. Било је нас 500 и да нам је неко рекао да је то курс за тренере који треба да платимо 2.300 евра, да ли би ико од нас био толико блесав да то упише", упитао је Веселин Николић.

На то је први указао доцент Бранко Гардашевић, који је заштићен као узбуњивач. Како тврдим установио је да је више од 2.000 људи уписано на програм који није био акредитован. Градашевић од недавно није изабран за ванрендог професора, а на том факултету провео је више од 30 година. Мисли да то има везе са неправилностима на које је указао.

"Чињеница је да кад отворите индекс тамо пише да је то студентска књижица. И испод фотографије на левој страни наведено је таксативно који су степени образовања и тамо каже да је први најнижи ниво више образовање. Ту нема места неком тумачењу, тако да су људи доведени у заблуду, свесно или не, а то што је рађено је свакако персонална одговорност", рекао је Градашевић.

Садашњи декан, тада професор, Владимир Копривица објашњава да је законом који је донет крајем деведесетих факултетима онемогућено да држе више школе. Факултет је након тога задржао исти тип наставе, али је издавао документ да је студент завршио школовање за вишег тренера.

"Овде је био случај да смо ми школовали кадар који није био у званичном систему, то је кадар за спротске савезе, јер су спортски савези тако тражили и добијали тренере. Проблем је ако је неко са том дипломом хтео да се запосли у некој установи изван спорта и да то понесе као шести степен стручне спреме", каже Копривица.

На Факултету тврде да овај случај нема везе са прекидом рада доцента Гардашевића, али је Просветна инспекција нашла одређене неправилности. Контролисали су и спорне дипломе.

"Други проблем око уписа и издавања диплома студената је при крају и ради се извештај. Сви ти студенти који су уписани неће бити оштећени, јер они нису криви ако је у некој процедури било грешке", наглашава Велимир Тмушић из Републичке просветне инспекције.

Уколико од Министарства просвете добију потврду да је требало да добију диплому више школе, поједини студенти најављују и кривичне пријаве.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 04. јул 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом