четвртак, 10.04.2014, 16:33 -> 17:40
štampajКорупција у јавно-приватном парнерству
Ризик настанка корупције много је већи у јавно - приватном партнерству него код јавних набавки или приватизација, каже Немања Ненадић из Транспарентности Србија.
Јавно - приватна партнерства су врста правног посла којe носи са собом доста висок ризик корупције, рекао је програмски директор Транспарентности Србија Немања Ненадић, преноси Танјуг.
"Тај ризик далеко је већи него код јавних набавки, продаје земљишта и фирми или других врста пословних аранжмана између јавних и приватних партнера", рекао је Ненадић на скупу "Јавно - приватна партнерства у контексту борбе против корупције", коју је организовала Транспарентност Србија.
Према његовим речима, главни разлог лежи у недовољно јасној подели ризика и добити између јавног и приватног партнера у таквом аранжману.
Указујући да Закон о јавно - приватним партнерствима садржи одредбе које би требало да тај ризик смање, пре свега кроз добро планирање, анализу ситуације, одредбе уговора и давања сагласности, односно мишљења од стране Комисије за јавно - приватна партнерства, он је навео да то не мора да буде довољно да би се у потпуности спречила корупција.
"Поготову није довољно за оне врсте јавно - приватних партнерства које су изузете из примене закона, а то су пре свега велики пројекти који се реализују међудржавним споразумима", рекао је Ненадић.
Навео је и да није било много уговора такве врсте да би могло да се говори о пракси која би показала које су тачке биле најспорније.
Ипак, Ненадић је као пример навео поједине аранжмане, пре свега за паркинг сервисе у појединим градовима, где, како каже, постоји велика несразмера у подели добити између јавних и приватних партнера.
Према његовим речима, тим аранжманима приватном партнеру припада чак 90 одсто добити.
Указујући да је било доста сумњи исказиваних у неке аранжмане који су закључени пре ступања на снагу закона, он је као пример навео "Бус плус" уговор.
"'Бус плус' уговор се спомињао као сумњив, али видимо да он није раскинут ни после промене власти нити је покренута процедура што би могло да буде сигнал да није утврђено кршење прописа у таквом аранжману", рекао је Ненадић додајући да увек постоји дилема.
У анализи се наводи да је утисак да је политичка промоција била главна сврха досадашњих представљања најављеног пројекта "Београда на води" чија је реализација планирана у сарадњи са Уједињеним Арапским Емиратима.
Притом је, како се констатује, јавност остала без битних информација, како о правним модалитетима тог посла, тако и о користи од њега, јавља Бета.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар