Читај ми!

Линта: Укидање избегличког статуса лоше по расељене

Препоруку УНХЦР-а да се укине избеглички статус расљенима из Хрватске, председник Коалиције удружења избеглица Миодраг Линта оценио као лошу. Удружење тим поводом послало писмо високом комесару УН-а за избеглице Антонију Гутерешу, напоменуо Линта.

Миодраг Линта је рекао агенцији Бета да та препорука "представља завршни чин етничког чишћења Срба из Хрватске".

У писму Гутерешу наводи се да Хрватска последњих годину дана тражи да се Србима, који су током рата 1991-1995. године протерани из те државе, одузме статус избеглица и да је УНХЦР донео одлуку без икаквог слуха и захтева да чује мишљење и ставове избеглих и прогнаних из Хрватске, којима нису омогућени услови за повратак.

"Избегли и прогнани Срби из Хрватске који делују преко избегличких удружења сматрају да је то погрешан приступ јер у Србији тренутно живи 41.000 лица са избегличким статусом и преко 250.000 лица која су временом изгубила избеглички статус и прилику за одржив повратак", наводи се у писму.

Линта је објаснио да би укидањем статуса избеглица престала и међународна помоћ за решавање проблема тих људи, јер онда правно не би постајали као избеглице и био би им био отежан повратак у Хрватску.

Према његовим речима, Хрватска није испоштовала низ међународних уговора, посебно Бечког споразума о сукцесији из 2001. којима се штите права избеглица и тврди да ће свим лицима бити враћена права која су имали 31. децембра 1990. године.

Линта је истакако да Хрватска није испоштовала закључке Сарајевске декларације из 2005, одбијајући да реши питање одузетих станарских права и доспелих неисплаћених пензија.

"Сматрамо да би укидањем статуса избегледица било доведен у питање и Регионални стамбени програм који треба да пружи подршку повратку и интеграцији избеглих лица", рекао је Линта.

Коалиција удружења избеглица тврди и да преко 40.000 избеглица није повратило своје станарско право у Хрватској, затим да преко 10.000 срушених српских кућа није обновљено у хрватским градовима у којима није било рата, као ни више од 8.000 кућа на ратним подручјима.

Линта је додао да Хрватска није спровела Уставни закон о правима националних мањина којим се Србима гарантује пропорционална заступљеност у органима државне управе, полицији, правосуђу и другим јавним институцијама

"Због свега наведеног избеглим Србима нису створени услови за одржив повратак у Хрватску", рекао је Линта.

Препорука УНХЦР-а је да престанак избегличког статуса ступи на снагу до краја 2014. године. Све државе које су пружиле уточиште избеглицама из Хрватске имају могућност да овај процес продуже до краја 2017. године.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 09. јул 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом