Читај ми!

Закони природе на дохват руке

Наука може да буде веома забавна, под условом да вам је представе на забаван начин, као што то раде у Шапцу. Први српски парк науке настао је у том граду, из ентузијаузма двоје професора и уз помоћ пријатеља, волонтера па чак и администрације.

Шабац је још из времена Јеврема Обреновића познат по првом клавиру, првој жени лекару, првом стаклу на прозору, првој апотеци. А из овог времена остаће препознатљив и по првом Парку науке. Како се обично тешко схватљиво школско градиво лако може разумети и како се уз ентузијазам и вољу, закони природе прилагоде општем интересу.

Све је почело почело са Дингом 2011. Отуда најпре и добродошлица глобуса у улици Милеве Марић Анштај. У свет физике путем Исака Њутна и Фукоовог клатна. Питагориним тргом и кроз улицу Сигмунда Фројда. Све до оптичких илузија, модела атома и ДНК до мендељејевог система. Закони природе на дохват руке.

Ученица Медицинска школа "Др Андра Јовановић" из Шапца каже да је до сада све ово доживљавала као илузију јер је имала прилику да види само у књигама.

"Никада нисам веровао да је атом овако просто представљен, ово је један систем у коме је сунце центар око њега су електрони односно планете", каже Драгољуб Ђокић, ученик Медицинске школе "Др Андра Јовановић".

Жеља да покаже да учење може бити другачије водила је професорку физике Татјану Марковић Топаловић. Инспирација су јој били ученици.

"Мислим да је потребно подстицати децу, мислим да им је потребно дати други извор информација, да изађу из учионице, да осете науку, да чују науку, да буду научно писмени", каже Татјана Марковић Топаловић.

Пут од идеје до реализације и 27 инсталација у Парку науке трајао је више од три године. Није било лако, али је било лепих изненађења.

"Невероватно је колико се људи прикључило да волонтира, доживели смо лепе тренутке, донације, позитивну енергију помоћи са стране са којих смо најмање очекивали. Мислим да су и родитељи и деца и комплетна друштвена свест почела да реагује на наш парк науке", каже Татјана Марковић Топаловић.

Софија Јаковљевић каже да је желела и другој деци да помогне да уче и да их више уведу у науку, а Огњен Ђурђевић да му није тешко да волонтира.

Овај ентузијазам заразио је и мајсторе, али и надлежне.

"Волео сам да видим да ли смо у стању да направимо неке елементе који су условно речено захтевни са одређених аспеката онога чиме се ми бавимо", каже архитекта Драгољуб Милутиновић.

Директор Центра за стручно усавршавање Шабац Горан Стојићевић, каже да ово што су урадили у Шапцу је само доказ да за велике ствари није потребно много новца већ само добра воља.

"У граду Шапцу који је први по много чему генерално људи имају ниво свести да треба неговати науку и образовање, мислим да је у овој земљи битно када вас не коче то јесте подршка", каже Татјана Марковић Топаловић.

А наука без кочница узвраћа вам откривањем тајне златног пресека и божанских пропорција, али и материјала од којег је направљен рекет Новака Ђоковића. Довољно да схватите да можете да уживате у учењу.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом