Читај ми!

Коридор 10, изградња осам тунела ове године

Уколико све буде текло по плану, Kоридор 10 би требало да буде завршен до средине 2016. Недавно је пробијен тунел код Банцарева, близу Ниша, једна од најтежих деоница. За део трасе ка истоку који је радила "Алпина", држава је изабрала новог извођача радова.

На јужном и источном краку Коридора 10, ка Бугарској и Македонији увелико се ради на изградњи новог ауто-пута.

Шездесет шест радника чешке "Субтере" ради на изградњи оба тунела на тракама будућег ауто-пута. Процењено је да ће опремање обе тунелске траке коштати близу три и по милиона евра. Посао је изузетно тежак, па је у црвеници, карактеристичној за простор иземеђу Ниша и Беле Паланке, дневно напредовање око два метра.

"Jеданаест смо тунела започели, осам мора да буде пробијено ове године и четири идуће. Од 238 мостова 144 мора да буде завршено ове године, јер смо 65 већ завршили", каже директор Коридора Србије Дмитар Ђуровић.

На краку ка истоку, који ће заобићи Сићевачку клисуру, многа домаћинства ће бити измештена. Поједине куће у околини Јелашнице су срушене, мада има и оних, који су попут Јовановића незадовљни понуђеном ценом од осам евра по квадрату, колико, како истичу, држава нуди.

"Ми смо свесни да тај пут мора туда да прође и ништа не споримо", каже Тања Јовановић из Јелашнице, али напомиње да су "од оволиког простора они изабрали баш преко наше куће да прођу".

За део трасе ка истоку који је радила "Алпина", а која је банкротирала, држава је недавно изабрала новог извођача радова. Ко ће завршити обилазницу око Димитровграда знаће се за два месеца. Обезбеђен је новац и за радове ка граници са Македонијом, осим осам километара пута које је требало да финансира грчка влада.

"Ових дана ћемо пробати још једну рунду разговора са грчком владом да видимо могу ли да покрију дуговања која су настала и да ли ће финансирати ову последњу деоницу", каже министар саобраћаја Александар Антић.

Кредитом Европске инвестиционе банке финансираће се највећи део радова на Коридору 10, а држава је обезбедила довољно новца и за експроприjацију земљишта.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом