петак, 14.03.2014, 13:10 -> 20:45
štampajПреминуо Гашо Кнежевић
Гашо Кнежевић, бивши министар просвете и редовни професор Правног факултета у Београду, преминуо у 61. години. Комеморација поводом његове смрти биће у понедељак у 10 часова на Правном факултету, а опело и сахрана истог дана у 12 часова на Новом гробљу у Београду.
Бивши министар просвете, редовни професор Правног факултета у Београду Гашо Кнежевић преминуо је јутрос у 61. години, потврђено је РТС-у у Деканату Правног факултета.
Кнежевић је рођен 15. септембра 1953. године у Београду, где је Правни факултет завршио 1976. године са просечном оценом 9,56.
Докторирао је 1987. године са тезом "Меродавно право за трговачки уговор о међународној продаји робе", такође на Правном факултету у Београду. У два наврата боравио је на специјализацији у Хагу.
Од 1978. до 1980. године радио је у Окружном привредном суду у Београду, а од 1980. године био је запослен на Правном факултету Београдског универзитета.
На Факултету је започео каријеру као асистент-приправник и прошао је кроз сва звања до звања редовног професора. Ужа специјалност била му је међународно приватно право, уз учешће у разним облицима наставе и испита у породици грађанског и грађанског процесног права. Био је продекан за финансије у периоду од 1991. до 1993. године.
Био је арбитар је у Спољнотрговинској арбитражи при Привредној комори и високи представник Србије у Сталном мешовитом комитету за питања сукцесије.
У периоду од четири године држао је курсеве из области међународног трговачког и међународног грађанског процесног права на Институту у Будимпешти и био професор по позиву на Централном европском универзитету. Руководио је и Курсом о Европском суду правде, у оквиру Академске алтернативне образовне мреже.
Одржао је велики број предавања у оквиру курсева људских права, које је организовао Београдски центар за људска права.
Почетком 2000. године дао је отказ на Правном факултету, у знак протеста због кадровске политике Факултета. Од тада па до краја октобра исте године био је адвокат. Одлукама Наставно-научног већа Правног факултета позван је да се врати на Факултет, што је и прихватио.
Од октобра 2000. до краја јануара 2001. био је министар за високо и више образовање у прелазној влади Републике Србије.
Од 25. јануара 2001. до марта 2004. године у влади премијера Зорана Ђинђића био је министар просвете и спорта.
Оснивач је и члан Савета Београдског центра за људска права. Као аутор или коаутор објавио је седам књига. Аутор је и великог броја чланака и учесник бројних саветовања у земљи и иностранству.
За собом је оставио супругу и двоје деце.
Председник и секретар Привременог органа града Београда, Синиша Мали и Горан Весић, упутили су саучешће породици Гаше Кнежевића.
"У име Скупштине града Београда изражавамо вам искрено саучешће", наведено је у телеграму саучешћа, саопштила је служба за информисање.
"Дело професора Кнежевића и његов велики допринос правној науци и српском друштву остаће трајни споменик и подсећаће будуће генерације на оно што је био", пише у поруци.
Демократска странка изразила је најдубље саучешће поводом смрти професора Гаше Кнежевића, великог борца за демократију, владавину права и правну државу.
"Увек ћемо бити дубоко захвални и поносни због свега што је годинама радио борећи се за демократску Србију", саопштио је ДС.
Председник Владе Србије Ивица Дачић је упутио саучешће породици.
"У име Владе Србије и у своје лично име, примите моје најдубље саучешће поводом смрти Вашег супруга и оца", навео је Дачић у телеграму саучешћа.
"Његов велики допринос правној науци и српском друштву у турбулентним годинама остаће подсетник будућим генерацијима да с несебичном посвећеношћу допринесу развоју нашег друштва", навео је Дачић.
Комеморација поводом смрти Гаше Кнежевића биће у понедељак у 10 часова на Правном факултету, а опело истог дана у 12 часова на Новом гробљу у Београду. Сахрана ће бити у 12.30.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар