уторак, 11.03.2014, 12:32 -> 13:33
štampajПочела обнова зграде Београдске задруге
Обнова зграде Београдске задруге у Карађорђевој улици је почела, а радови ће бити финансирани из донације вредне два милиона евра коју је обезбедио арапски инвеститор "Београда на води", рекао секретар Привременог органа Београда Горан Весић.
Секретар Привременог органа Београда Горан Весић рекао је да је почела обнова зграде Београдске задруге у Карађорђевој улици, а да ће се радови финансирати из донације вредне два милиона евра, коју је обезбедио арапски инвеститор "Београда на води".
Он је након обиласка зграде рекао да су радови на реконструкцији "чувене" Београдске задруге почели јуче, као и да имају посебну симболику.
"Овај дан има симболику. Ми почињемо обнову Београдске задруге у тренутку када је у Кану светска премијера пројекта Београд на води, а тај сајам некретнина у Кану је највећи у свету", рекао је Весић.
Он је напоменуо да је председник Привременог органа Синиша Мали у Кану, те да је пројекат Београд на води "тренутно највећи хит и највећи пројекат који се представља на том сајму".
Према његовим речима, у оквиру самог пројекта "Београд на води" део града око Карађорђеве улице ће углавном бити рестауриран и онда ће то поново постати једна од најлепших улица у граду.
"На овај начин показујемо како ће овај део града да се промени. Ово показује колико ће Београд на води променити град, не само у смислу изградње нових објеката, него и у смислу рестаурације наше историје, културних објеката и могућности да уз помоћ тих пара које ће доћи у Београд, уз изградњу овог великог пројекта, обновимо нешто што сами нисмо могли годинама", навео је Весић.
Он је додао да су последњи радови на згради били 1983. године, да је објекат у јако лошем стању јер су, због локације, темељи под водом, а да је рестаурација прави пример како ће се град мењати током пројекта "Београд на води".
Говорећи о историји зграде, Весић је рекао да је она завршена 1907. године, а започета 1905. године и да је била зграда Београдске задруге која је основана у другој половини 19. века и служила за помоћ становницима средњег сталежа да добију кредите по повољнијим условима.
Он је додао да је Управни одбор задруге одлучио да, иако је центар тадашњег Београда била улица Краља Петра, у Карађорђевој улици направи своју зграду због идеје да ће се Београд пре или касније спустити на реку, што се данас и дешава.
Весић је рекао и да се зграда налази на месту некадашње мале пијаце, и да као таква има своју симболику, јер репрезентује идеју спуштања Београда на реку.
"Зато сам веома поносан што смо ову предивну зграду почели да обнављамо, а да бисмо је обновили добили смо донацију инвеститора Београда на води од два милиона евра чиме и сами инвеститори показују намеру, не само да граде нешто ново у Београду, него и да обнављају зграде и наше старе културне вредности", рекао је Весић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар