Читај ми!

Бесплатно школовање за жене из Сигурне куће

Потписан споразум којим се омогућава бесплатно школовање корисницама Сигурне куће у Београдској пословној школи. Неопходно да им се обезбеди сигурна финансијска будућност, а то се може само ако стекну званично образовање, поручио председник Привременог органа Синиша Мали.

Женама корисницима Сигурне куће од данас је омогућено бесплатно школовање у Београдској пословној школи, предвиђено је Споразумом који је потписан између Града Београда и те образовне институције.

Споразум је у име Града, потписао председник Привременог органа Синиша Мали, а у име Београдске пословне школе директор те институције Ђуро Ђуровић.

Споразумом се успостављају пословни односи у области образовања и школовања жена смештених у Сигурној кући.

Мали је, поводом потписивања Споразума, рекао да је у разговору са женама из Сигурне куће схватио да је неопходно да им се обезбеди сигурна финансијска будућност, а да то може само ако те даме стекну званично образовање.

"Ово је једна лепа прилика и дан, који су резултат разговора које смо имали у јануару када сам посетио Сигурну кућу и када смо поделили новогодишње пакетиће малишанима који су тамо", рекао је Мали.

Додао је да је иницијатива за бесплатно школовање корисница Сигурне куће потекла од једне од њих, која ће бити и први корисник тог права, а која је већ ишла у наведену школу, али није имала услова да настави школовање.

"То нас је подстакло да покренемо разговоре са Београдском пословном школом и резултат тих разговора је Споразум који је данас потписан, а који омогућава да кориснице Сигурне куће добију бесплатно образовање и бесплатно заврше Високу пословну школу, чиме би добиле диплому и обезбедиле будућност", подвукао је Мали.

Град Београд, како је рекао, неће ту стати, већ ће предност у запошљавају у Градској управи и комуналним предузећима дати женама из Сигурне куће.

Подсетио је и на помоћ од 11.000 динара која се пружа корисницама Сигурне куће након изласка из ње и од по 5.000 за свако дете, и то у периоду од годину дана.

Међутим како је рекао та средства нису довољна и поставља се питање шта и како даље, а за те жене, док не нађу сигуран посао, постоји могућност да се врате у породицу из које су отишле.

"Ово је најдугорочнији, најсигурнији и по нама најбољи начин да им се обезбеди сигурна будућност и да након боравка у Сигурној кући могу да заврше школовање и буду у могућности да се запосле и издржавају себе и своју децу", навео је Мали и истакао да му је ово један од најлепших тренутака од када је на челу Привременог органа.

Помоћ женама и њиховој деци

Директор Школе рекао је да ће та институција испоштовати све што је договорено и предвиђено Споразумом и да су њена врата увек била отворена за такве пројекте.

Ђуровић је додао да друштво мора успешно да се бори против сваког облика насиља, а да ће Београдска пословна школа учинити све да олакша живот и допринесе да се жртве насиља осећају боље.

"Позивам и друге да не буду себични и да се укључе у овакве акције", закључио је Ђуровић, док је координаторка Сигурне куће Весна Станојевић навела да јој је ово можда и најлепши 8. март до сада, јер је урађена велика ствар.

Станојевић је додала да је помоћ корисницама Сигурне куће истовремено и помоћ њиховој деци, која треба да имају нормално детињство и будућност, а што нису имали у срединама из којих су дошли.

Према њеним речима, тешко је изаћи из насиља ако нема материјалних средстава, због чега се жене које су запослене чешће одлучују да напусте средину у којој трпе насиље, него оне које немају посао.

"Њихова лична сигурност, образовање и могућност да зараде за њихову децу је њима најважнија у животу, а ја се надам да ће овакве акције и други подржати. Хвала Синиши Малом на иницијативи, а вама на реализацији", рекла је Станојевић.

У Сигурној кући, на јучерашњи дан, боравило је 26 жена.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 08. јул 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом