петак, 07.03.2014, 08:21 -> 14:08
Родитељи траже закон о несталим бебама
Крађа беба у Србији и даље је свакодневна појава, а Удружење родитеља несталих беба има доказе за то, али не може ни на кога у овом тренутку да упери прст јер још нема ниједне пресуде, поручују из Удружења.
Удружење родитеља несталих беба је на састанку у Дому Народне скупштине још једном затражило доношење лекс специјалиса, Закона о несталим бебама. Председник Удружења Владимир Чачаревић каже да је и Комитету Уједињених нација предочио податак да је за последњих 10 година поднето више од 1.500 пријава, а да ниједна нема судски епилог.
Крађа беба у Србији и даље је свакодневна појава, а удружење има доказе за то, али не може ни на кога у овом тренутку да упери прст јер још нема ниједне пресуде, поручују из Удружења родитеља несталих беба.
Зорана Николић тврди да је њено дете живо. И да је све што се дешавало пре 20 година у породилишту Народни фронт, указивало на сумњиве радње. Породила се царским резом, на свет донела мушко дете, али су јој после 10 сати саопшили да јој је син преминуо.
"Ја сам хтела да видим дете, али су ми рекли да не може, пребацили су ме негде, десет дана", рекла је Зорана Николић.
Председник Удружења најавио је формирање тзв. ДНК банке, и посебних тимова који ће 24 сата бити мобилни на територији Србије и које ће у сваком тренутку, уколико их родитељи позову, моћи да узму брис за ДНК анализу и провере одређене сумње.
Та анализа, додао је, биће рађена у лабораторијама ван земље због, како је нагласио, лошег искуства које је Удружење имало када су "родитељи радили анализе код нас".
"Ја дневно примам 50 позива, имамо доказе, имамо нађену децу, имамо ДНК анализе - урађене, само држава треба да донесе закон", рекао је Владимир Чачаревић, председник Удружења родитеља несталих беба.
Министарка здравља Славица Ђукић Дејановић подсетила је да су изменама Закона о здравственом осигурању и здравственој заштити, родитељи или блиски сродници добили право на увид у медицинску документацију, али и да виде бебу уколико је умрла.
Министарка тврди да у претходном периоду Министарству здравља није стигла ниједна примедба на рад породилишта.
"Да бисте реаговали на конкретно име и презиме, неко мора да вам достави доказе да сумња", рекла је Ђукић Дејановић.
У ланцу крађе беба из породилишта учествују лекари, бабице, чистачице, сервирке, матичари, полиција и многи други, тврде у Удружењу, а највећи број крађа догодио се у болницама у Крушевцу, Новом Саду и Београду.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар