понедељак, 03.03.2014, 12:29 -> 13:27
štampajУз бољу негу до мање смртности беба
Широм света више од милион беба сваке године умре првог дана по рођењу. Смртност у Србији упола мања него пре 10 година, али и даље већа од светског просека. У Србији се пре времена роди око седам одсто деце, а кључно је да у првих сат времена добију адекватну медицинску негу, напомињу стручњаци.
Сваке године, првог дана по рођењу у свету умре више од милион беба, а половина тих смртних случајева могла би да буде избегнута, саопштила је међународна невладина организација за заштиту деце "Save the Children".
У извештају под називом "Крај смрти новорођеним бебама" наводи се да би се умирање новорођенчади могло спречити ако би све породиље имале бесплатну здравствену заштиту или веште бабице.
Пре 14 година Србија је имала 10,6 умрлих беба на 1.000 живорођене деце, док је тај број у 2011. био 6,3. Да би испунили миленијумски циљ, наредне године тај број морао би да се спусти на 4,5.
Најугроженије су превремено рођене бебе. Пре термина у свету се роди свака десета беба, у Србији око седам одсто деце.
"Неопходно је у првих сат времена, управо због велике осетљивости превремено рођеног детата пружити најадекватнију медицинску негу и збрињавање и стабилизовати превремено рођено дете", рекла је Милица Ранковић, директорка Института за неонатологију Србије.
У Институту за неонатологију тренутно најмања беба има 560 грама. Лечили су и новорођенче које је рођено у 22 недељи трудноће.
"О сложености проблема превремено рођене деце и деликатности тог лечења говори податак да је просечно лечење превремно рођених беба у Институту за неонатологију 45 до 48 дана", каже Милица Ранковић.
Поручују да су услови за бригу о превремено рођеним бебама све бољи, али и да ситуација није задовољавајућа у свим здравственим центрима у Србији.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар