уторак, 04.02.2014, 08:57 -> 09:25
štampajЗашто су привлачни страни универзитети
Како би себи увећали шансе за запослење или наставак школовања, поједини студенти из Србије се одлучују за индекс на неком од страних универзитета. Када се врате у земљу, међутим, саплићу се о административне процедуре и неспремно тржиште рада.
Не зна се колико је студената отишло из Србије, чиме су се све бавили и да ли би с тим искуством могли да помогну Србији, али они који су се вратили сретали су се с административним проблемима и неспремним тржиштем рада.
Они који су се изборили за стипендије или имају финансијске могућности да знање стичу на страним факултетима кажу да тамо добијају већу пажњу, али и да им се отварају нове могућности за наставак школовања.
"Изабрала сам иностранство, јер у Србији нема шансе да добијем посао у струци", каже Бојана Васиљевић, која је на постдипломским студијама историје средњег века.
Јован Грубић је на постдипломским студијама родне равноправности. Каже да се за свако предавање припремају, критички анализирају и морају да буду активни, што у Србији, тврди, није било тако.
Ови млади људи кажу да је свакако лакше студирати на матерњем језику и да главна разлика није количина наученог, већ начин студирања.
Из угла професора, најбољи српски студенти, на истом су нивоу као и њихови вршњаци у другим земљама, што није случај са просечним студентом из Србије.
За професора Тибора Варадија, који је предавао на факултетима широм света, најефикасније школовање је у Америци.
"Не мислим да је у Аамерици све лепо, али правне студије су интензивније, групе студената су знатно мање, имамо много интензивнији дијалог. То је омогућено претпоставкм студирањем годину за годину", објашњава професор Тибор Варади са Централно европског универзитета у Будимпешти.
А кад стекну знање и диплому светских факултета, у Србији их чекају административне кочнице.
"Највећи проблем је нострификација диплома, приступ тржишту рада чије потребе нису попут оних у Европи, студијски програми су другачији и прави се дисбаланс и доводи се до тога да имамо проблем кад се вратимо", каже Бојан Аранђеловић из Организације српских студената у иностранству.
Студентска удружење предлажу отварање за нових образовних профила, потребних нашем, али и тржишту Европске уније.
Нема званичне евиденције, али је извесно да их на стотине сваке године оде по индекс у друге земље - највише у САД, Немачку и друге земље ЕУ.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар