Читај ми!

Тешка година за новинаре

Година 2013. је најсмртоноснија година за новинаре од 1997, оценио Међународни институт за штампу. Подаци новинарских организација показују да је у 2013. убијено од 70 до 129 новинара. Повећан је број отмица, а жене у овој професији све чешће су жртве застрашивања и сексуалног злостављања.

Од 1993. године, 2013. је била најсмртоноснија за новинаре, саопштио је Међународни институт штампе (ИПИ).

ИПИ наводи да је у 2013. години убијено 117 новинара, а да су прошле године живот изгубила 132 новинара, од којих чак 39 у Сирији.

Подаци Међународне федерације новинара (ИФЈ) показују да је у 2013. у свету убијено 108 новинара и представника медија, а да је Сирија је постала најопаснија земља за новинаре, испред Ирака и Пакистана.

Премда је број убијених новинара мањи за 10 одсто него 2012. године, Федерација је упутила апел владама у свету да спрече некажњавање насиља над новинарима и представницима медија.

Блиски исток, са 38 погинулих новинара, остао је најсмртоноснија зона за припаднике медија.

Сирија је земља у којој је највише убијених новинара (15), а следе Ирак (13), Пакистан (10), Филипини (10), Индија (10), Сомалија (7) и Египат (6).

Укупно 29 одсто новинара је убијено у азијско-пацифичком подручју, а 27 одсто на Блиском истоку и у арапском свету, наводи се у годишњем извештају Федерације која има више од 600.000 чланова у 134 државе.

У извештају се додаје да се насиље све више спроводи над новинаркама и да су многе жтрве престрашивања, сексуалног злостављања и дискриминације.

Друга међународна организација новинара, Репортери без граница са седиштем у Паризу, навела је у свом извештају објављеном 18. децембра, да је у свету убијен 71 новинар и да је повећан број отмице новинара. Ове године их је отето 87.

Амерички Комитет за заштиту новинара (ЦПЈ), како преноси бечки дневник Стандард, наводи да је широм света током ове године у обављању новинарског посла погинуло 70 новинара. Две трећине на Блиском истоку. Прошле године ЦПЈ је навео да је убијено 74 новинара.

Швајцарска невладина организација ПЕЦ је у својој статистици наводи број од најмање 129 убијених новинара.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 08. јул 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом