среда, 04.12.2013, 18:22 -> 19:18
Побољшане услуге за децу са сметњама
Реализацијом пројекта унапређења услуга за децу са сметњама у развоју, број деце у установама социјалне заштите смањен за 30 одсто, рекао директор УНИЦЕФ-а у Србији Мишел Сeн Ло. ЕУ за реализацију пројекта издвојила 5,5 милиона евра.
Услуге за децу са сметњама у развоју и њихове породице знатно су унапређене у Србији током реализације пројекта развоја тих услуга. Овај пројекат је пре три године покренуло Министарство рада и социјалне политике уз финансијску подршку Европске уније, а у партнерству са УНИЦЕФ-ом.
Један од резултата пројекта "Развој услуга у заједници за децу са сметњама у развоју и њихове породице" јесте за 30 одсто смањен број деце у установама социјалне заштите и даљи пад овог броја, рекао је директор УНИЦЕФ-а у Србији Мишел Сeн Ло на конференцији у Београду.
"Забрана институционализације деце млађе од три године донела је завидне резултате - у институцијама у Србији број деце се сваке године смањују. Истовремено, број услуга за децу са сметњама у развоју и њихове породице је готово утростручен", рекао је Сeн Ло.
ЕУ је за реализацију пројекта издвојила 5,5 милиона евра, а њиме су, поред осталог, успостављене 52 нове услуге као што су дневни центри, помоћ у кући и пружање "предах-подршке", изјавио је шеф мисије УН у Србији Мајкл Давенпорт.
Према његовим речима, више од 930 деце и њихових родитеља имало је користи од увођења нових услуга.
"Пружити једнаке шансе свим грађанима поготово најугроженијој деци у друштву је питање основних принципа и вредности Европске уније. Кроз овај пројекат постигнути су веома важни резултати који српско друштво чине толерантнијим и солидарнијим, а деци са сметњама у развоју пружају квалитетан живот", истакао је Давенпорт.
Према његовим речима, Европска унија ће наставити да помаже Србији да створи једнаке шансе за сву децу у земљи.
Реформа система на добром путу
Државна секретарка у Министарству рада Бранкица Јанковић рекла је да су подељени грантови у вредности од три милиона евра за 41 општину, и оценила да реформа система социјалне заштите иде у добром правцу.
Јанковићева је истакла да садашње законодавство обезбеђује добар оквир за функционисање и даље унапређење квалитета система социјалне заштите, али да су и даље присутни изазови за стварање услова за доследну и потпуну примену закона.
Према њеним речима, спровођење постављених циљева мора да се сагледава шире, као део процеса социјалне инкузије, и да је потребно даље јачати улогу здравственог система у подршци најосетљивијим групама деце и њиховим породица.
На дводневној конференцији у Београду учествује 150 представника установа социјалне заштитe. Међу њима су пружаоци услуга, стручњаци и експерти из области социјалне заштите, организације цивилног друштва, представници независних регулаторних тела и других међународних организација које су активне у области социјалне и дечје заштите у Србији.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар