Читај ми!

Србији потребна домаћа ДЕА

Преко Србије пређе око 80 одсто хероина произведеног у Авганистану и Ирану. За обрачун са нарко-дилерима, потребна посебна служба и већи број запослених. Борба против наркотика, међутим, није омиљен посао међу полицајцима.

Мало је људи ангажовано на сузбијању дроге. У највећој полицијској управи у држави - београдској - тај посао ради тек неколико десетина полицајаца. Заправо, против трговине наркотицима бори се 10 пута мање инспектора него што их је ангажовано на обезбеђењу личности.

С обзиром на најаве надлежних да ће се у великој акцији обрачунати с нарко-дилерима, ангажовање већег броја људи у борби против наркоманије је неопходно, сматрају стручњаци.

Борба против наркотика није омиљен посао међу полицајцима, јер, осим са дилерима, суочавају се и са заразним болестима које прате наркоманију.

Да би савладали све изазове, треба им обука и до пет година.

Начелник Одељења за сузбијање наркоманије и кријумчарења Драган Ракић каже да полицајци у том одељењу раде поподне, увече и ноћу, јер је то "радно време" дилера.

"Они желе да напусте ово одељење и оду у неке друге организационе јединице, зато је толики осип кадрова из овог одељења. Такође, састав људи је веома млад и ми смо ослоњени на приправнике", објашњава Ракић.

Мање од 50 инспектора Одељења за сузбијање наркоманије и кријумчарења задужено је за Београд. Притом, помажу и колегама у другим местима. Само у главном граду, од почетка године инспектори су месечно заплењивали и до 20 килограма дроге.

"Треба подржати већу активност и бољу опремљеност полиције, ту мало заостајемо за европским трендовима - и резултати ће сигурно бити бољи", наводи Ламбе Ђорелијевски из Одељења за превенцију наркоманије у Полицијској управи за Град Београд.

Хероин је дрога која најчешће пролази кроз Србију. Балканским путем, који иде и преко наше земље, пређе око 80 одсто хероина произведеног у Авганистану и Ирану - подаци су међународних служби безбедности.

Између осталог, и због тога је потребна посебна служба за борбу против дроге, попут америчке ДЕА, полицијско-обавештајне агенције за сузбијање наркотика.

"Та служба је требало да се формира пре десетак, ако не и више година. Видећемо како ће бити, али то је неопходност", сматра Драган Ракић.

Према подацима Уједињених нација, све више малолетника конзумира дрогу, нарочито у земљама у развоју.

У Београду је у првих десет месеци поднето више од 1.500 пријава због поседовања наркотика. Од тога против 113 малолетника.

Број коментара 19

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 14. јул 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом