Марић: Потребни ватрогасци добровољци

Кроз измене и допуне Закона о пожарима предвиђено и дефинисање статуса ватрогасаца добровољаца, изјавио начелник Сектора Министарства унутрашњих послова за ванредне ситуације Предраг Марић. Ватрогасаца добровољаца у Србији практично и нема, осим у неколико градова и у малом броју, истиче Марић.

Начелник Сектора Министарства унутрашњих послова за ванредне ситуације Предраг Марић изјавио је да је кроз измене и допуне Закона о пожарима предвиђено и дефинисање статуса ватрогасаца добровољаца.

Он је рекао и да ватрогасаца добровољаца у Србији практично и нема, осим у неколико градова и у малом броју, додавши да је добровољно ангажовање у тој области изузетно значајно и због пружања помоћи професионалцима.

Марић је истакао и да су ватрогасци добровљци присутни у великом броју држава наводећи пример Словеније која са око два милиона становника има око 45.000 ватрогасаца добровољаца.

"Ватрогасца добровољца не треба замишљати као малог дебељка са Титовим шлемом на глави, већ као добро обученог и опремљено професионалца", рекао је Марић.

Он је, на семинару посвећеном Нацрту закона о изменама и допунама Закона о заштити од пожара и Нацрту закона о заштити од града додао и да, по садашњим прописима, МУП не може финансијски да регулише положај ватрогасаца добровљаца.

Говорећи о Нацрту закона о заштити од града, Марић је навео да се њиме предлаже прецизно дефинисање финансирања система противградне заштите - од набавке ракете, одржавања радарских центара па да исплате стрелаца.

Он је рекао да је и у тој области потребно много више улагати у превентиву, алтернативне облике заштите и осигурање, додавши да се на тим питањима ради заједно са министарством пољопривреде чији представници су исказали пуно разумевање.

Скуп је, уз стручну подршку Сектора МУП-а за ванредне ситуације организовао Институт за интегрисану безбедност "Заштита превентива" из Новог Сада.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 14. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом