Читај ми!

Здравствена заштита за сву децу, породиље и труднице

Породиље, труднице и деца убудуће ће моћи да иду код лекара и без оверене здравствене књижице, предвиђа законски предлог који ће ускоро бити пред посланицима. Одбор за здравље једногласно одлучио да се оснује фонд за лечење болесне деце.

Скупштински одбор за здравље и породицу једногласно је подржао Предлог закона о заштити деце, трудница и породиља којим се предвиђа да те групе становништва имају здравствену заштиту без обзира на то да ли су им оверене здравствене књижице.

Предлог закона о остваривању права на здравствену заштиту деце, трудница и породиља поднео је председник Народне скупштине Небојша Стефановић, а тај акт би, како се очекује, требало да буде на дневном реду наредне седнице парламента.

Стефановић је, образлажући предложени закон, рекао да он предвиђа да сва деца, труднице и породиље имају право на здравствену заштиту на основу здравствене исправе коју издаје Републички фонд за здравствено осигурање без обзира да ли је тај документ оверен или није.

"Морамо да реагујемо активно и препознамо да је ово потреба у нашем друштву", рекао је Стефановић и истакао да је предложени закон добар и да би волео да око њега буде успостављен што шири консензус "јер се не ради о политичком питању, већ о питању интереса целог друштва".

Стефановић, који је и председник Одбора за права детета, рекао је да закон не иде у правцу тога да они који не уплаћују доприносе буду заштићени, јер тиме треба да се баве пореске управе и друге надлежне институције које треба да покажу чврстину у наплативости пореза и доприноса.

"Ми не можемо ове категорије да дискредитујемо, јер су компаније неодговорне", рекао је Стефановић.

На питање одакле Фонду средства за спровођење закона, директор РФЗО Момчило Бабић је рекао да је процена да ће то коштати између 450 милиона и 500 милиона динара, "што Фонд може да поднесе".

Бабић је рекао да се ради о специјалном и историјском закону који се доноси у правом тренутку јер, како каже, регулатива у наведеној области постоји, али није довољно прецизна.

"Ово у потпуности отклања све сумње и предвиђа казне ако се не извршава закон. И директор РФЗО може бити кажњен ако га не поштује", рекао је Бабић.

Нагласио је да Фонд не сме да чека када су у питању труднице, породиље и деца до 18 година.

Животно, не политичко питање 

Бабић је рекао да ће предложним законом труднице и породиље добити несметани третман и да ће омогућити да се њихова здравствена заштита "изврши муњевито".

Посланица ДСС-а Санда Рашковић Ивић оцењује да је реч о животној, а не политичкој одлуци. "Свима су нам пуна уста беле куге и сада је прилика да се то заустави", каже Рашковић Ивић. 

Председник Одбора Душан Милисављевић (ДС) рекао је да предложени закон не представља политику, већ борбу за повећање наталитета и здравствене заштите деце, породиља и трудница, са чиме су се сагласили и остали чланови Одбора.

Једногласно, одбор за здравље одлучио је да се у Србији оснује Фонд за лечење болесне деце.

"Грађани Србије јесу сиромашни, али су итекако хумани. Потребно је да имамо један јединствен хуманитарни рачун, да тај фонд буде при републичком Фонду, где би грађани могли да виде како се та средства троше", објаснио је Душан Милисављевић.

Предлог је да у фонду, поред представника Владе и Скупштине, буду и родитељи болесне деце, лекари и новинари.

Број коментара 20

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 14. јул 2025.
33° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом