понедељак, 11.11.2013, 12:08 -> 13:31
štampajСведочанство епохе: Телеграм објаве рата
Телеграм објаве рата Аустроугарске Србији 1914. године чува се у Архиву Србије. Објава рата Србији стигла је редовном поштом, написана је на тада службеном француском језику, а потом је предата Николи Пашићу у нишкој кафани "Европа".
Једно од најзначајнијих писаних сведочанстава које чува Архив Србије је телеграм објаве рата Аустроугарске Србији 1914. године.
Објава рата Србији стигла је редовном поштом, написана је на тада службеном француском језику, а потом је предата Николи Пашићу у нишкој кафани "Европа".
"Тај документ, то парче папира, ако хоћете да се метафорично изразим, после којег је уследила једна од највећих трагедија у историји човечанства по броју људских жртава и по материјалним разарањима, чува се у Архиву Србије. Садржај тог телеграма заправо говори о дану када је свет уведен у велику несрећу", објашњава директор Архива, професор Мирослав Перишић.
Архив Србије постоји 115 година. Упркос судбини многе архивске грађе која је током ратова нестајала, ова установа се сврстава у референтни архивски центар светских оквира, захваљујући јединственим документима које чува у својим депоима.
Осим телеграма објаве рата, Архив Србије чува архивску грађу везану за кнежеву канцеларију, Државни савет, Народну скупштину, сва министарства и дипломатска представништва у иностранству.
Историчар Александар Марковић напомиње да се у Архиву чува и Дечанска повеља цара Стефана Дечанског из 1330. године, о оснивању манастира Дечани.
"Затим, ту је и Сретењски устав Кнежевине Србије из 1835. године. Овде се чува обиље грађе важне за историју модерне српске државе, од 1804. па до данашњих дана", каже Марковић.
У наредну годину дана, Архив Србије ће сваког месеца у холу Дома Народне скупштине излагати обиље докумената из своје архивске грађе. У првој поставци биће представљен избор докумената из историје модерне српске државности.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 10
Пошаљи коментар