четвртак, 07.11.2013, 13:02 -> 15:26
Ада Циганлија, вежба спасавања на води
МУП и Жандармерија извели вежбу спасавања на води, из рушевина и пожара на Ади Циганлији. Циљ вежбе био да се у реалним условима прикажу техничке и тактичке могућности учесника вежбе приликом интервенција у ванредним ситуацијама. Данас се, иначе, обележава Дан заштите од пожара.
Припадници Сектора Министарства унутрашњих послова за ванредне ситуације и Жандармерије успешно су на Ади извели вежбу спасавања на води, из рушевина и пожара.
Вежбу су извели припадници београдске ватрогасно-спасилачке бригаде, ронилачки тим Жандармерије, регионални тимови за спасавање на води и из рушевина као и спасилачки тим ЈП "Ада Циганлија".
Циљ вежбе је био да се у реалним условима прикажу техничке и тактичке могућности учесника вежбе приликом интервенција у ванредним ситуацијама.
После вежбе министар унутрашњих послова Ивица Дачић је рекао да је циљ државе да створи јак систем за реаговање у ванредним ситуацијама који ће омогућити грађанима да се осећају сигурни.
Према његовим речима, Сектор МУП-а за ванредне ситуације сада има око 3.000 људи, што је испод европског просека, али без обзира на то, ефикасно ради.
Дачић је подсетио и да су уз припаднике тог сектора за реаговање у случају ванредних ситуација оспособљени и други делови МУП-а, али и ватрогасна друштва тако да су све активности усмерене ка стварању јединственог система заштите и спасавања.
Начелник Сектора за ванредне ситуације Предраг Марић је рекао да је намера да тај сектор функционише по европским принципима, да буде у служби грађана и да одговори на све изазове.
Марић је подсетио да је у Србији прошле године било евидентирано око 18.000 пожара у којима је 38 особа страдало док је око1.200 луди спасено захваљујући интервенцијама ватрогасно-спасилачких јединица.
Он је, истакавши да је по статистици и број страдалих и број спасених мањи него у претходним годинама, рекао да је намера тог сектора "да постане стабилан фактор безбедности свих грађана".
Вежба је изведена поводом Дана заштите од пожара, а Марић је по њеном завршетку у знак захвалности за подршку уручио плакету Дачићу.
Плакета захвалности за сарадњу добила је и хеликоперска јединица МУП-а Србије као и припадници сектора који су показали изузетну пожртвованост у раду.
Дан заштите од пожара обележава се 7. новембра у знак сећања на исти датум 1834. године када је тадашњи министар унутрашњих послова Ђорђе Протић по налогу кнеза Милоша Обреновића потписао уредбу о гашењу пожара која представља основу за разној правне регулативе и формирање ватрогасно-спасилачких јединица.
До доношења те уредбе је дошло јер је у ноћи између 6. и 7. новембра 1834. у тадашњој престоници Кнежевине Србије - Крагујевцу избио велилки пожар у коме је изгорело 11 дућана.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар