четвртак, 07.11.2013, 10:08 -> 11:24
Једна медицинска сестра на 300 ђака
Скоро 50 година средња занатска школа у Београду образује младе са сметњама у развоју. О 280 младих брине само једна медицинска сестра. Када звоно означи крај наставе - поједини ђаци чекају и до два сата док родитељи, након посла, дођу по њих. Управа школе је нашла решење у виду продуженог боравка.
Средња занатска школа у Београду која образује младе са сметњама у развоју ове године ће извести 45. генерацију ученика. Неки од њих живот настављају као бравари, аутолимари, књиговесци, пекари, цвећари. Немају терапеуте са којима би вежбали, а некада, ни превоз до школе.
Радним данима од девет до пет та средња школа је други дом и уточиште за 280 младих са сметњама у развоју.
Мајка Јасмина Марковић каже да Средња занатска школа за њих представља велику ствар, јер је сама социјализација по себи крупна ствар за њихову децу.
О свима њима брине само једна медицинска сестра.
Медицинска сестра Жељка Вагић каже да је прилично стресно, јер никада не зна шта може да се деси у тренутку док одведе једно дете, јер у школи имају различите профиле деце са различитим сметњама.
"Ове године је школа тражила још једну сестру с обзиром на потребе ученика који у школи.То је још увек у разматрању с обзиром да се цензус за ову годину тек сада ради", каже Гордана Цветковић из Министарство просвете.
Када звоно означи крај наставе - поједини ђаци чекају и до два сата док родитељи, након посла, дођу по њих. Управа школе је нашла решење у виду продуженог боравка.
"Та једна врста трапеутског рада са децом у смислу у периодима чекања тог превоза да се све те активности обаве унутар школе и да када дете напусти школу оде у породицу са објављеним задацима и третманима и где може породица да ужива и да се одмори", каже директор Средње занатске школе Милован Марковић.
За помоћ су се обраћали надлежнима, али замисао нису успели да спроведу у дело.
Градска секретарка за образовање и дечју заштиту Љиљана Јовчић каже да је свакако потребно да се у читав овај проблем укључи Министрство просвете.
"Оно што је савет градског сектератаријаријата да први конкурс који буде расписан за пројекат друштвених и невладиних организација буде конкурс за њих и да учествују на конкурсу", каже Јовчићева.
Директор и наставници ове школе већ неко време покушавају да направе такозвани сензорно-интеграциони блок, који би побољшао здравствено стање ученика. За његову изградњу потребно је око 30.000 евра.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар