Читај ми!

Како хулигане "протерати" из спорта

Проблем хулигана на стадионима може се решити само уз широку сагласност у друштву, каже премијер Ивица Дачић. Обрачунаћемо се с криминалцима, не са навијачима, поручио вицепремијер Александар Вучић. За почетак законом би јасно требало одвојити праве навијаче од хулигана. Неопходна је и анализа постојећих закона који регулишу ту област.

Последњи инциденти на стадионима поново су покренули питање на који начин држава може да се супротстави хулиганима.

Премијер Србије Ивица Дачић рекао је да су се политичке партије годинама "удварале" хулиганима и да зато инциденти на утакмицама никога не треба да изненаде.

"Испада као да смо сад изненађени што постоје мафијашке и криминалне групе, а годинама и деценијама уназад сви се удварају тим групама, па и моја партија је понекад водила политику удварања национализму и шовинизму, јер то је било модерно и популарно када су требали гласови", признао је Дачић.

Дачић, који је и министар унутрашњих послова, рекао је да нико од политичара "не воли да му звижде на стадиону", али да томе мора доћи крај.

Истакао је да Србија "није Дивљи запад" и да ред мора да се уведе. Неопходна је широка сагласност у друштву да би се проблем хулиганизма решио, рекао је Дачић и истакао да је потребна и анализа закона. 

На питање зашто проблем с хулиганима не реши сада, Дачић је одговорио да није ни рекао да проблем не може да се реши и да се садашња Влада Србије неће понашати као претходна, која је зазирала од проблема хулигана.

"Да ли ви знате ко је добио награду за развој демократије 2000. године? Па 'делије' (навијачи Црвене звезде). Они су тада били носиоци демократских промена", рекао је Дачић.

Шеф Одсека за унутрашњу политику и безбедност у кабинету премијера Миливој Мирков рекао је да држава треба да крене у одлучнију борбу против хулигана, које треба јасно одвојити од правих навијача.

Хулигане морамо јасно одвојити од правих, лојалних навијача, да би рад с њима убудуће могли да преузму државни органи, али не у сфери спорта, рекао је Мирков у Дневнику РТС-а.

Кад се у закону јасно дефинише шта је навијачка група, како се финансира и како сарађује са клубом, више се неће дешавати да "имамо професионалне навијачке групе које желе да под плаштом навијача остваре неке друге интересе, неке приходе, бенефиције", рекао је Мирков.

Подсећајући да је у Србији 2003. године донет закон о спречавању насиља на спортским приредбама, попут земљаља у окружењу које су донеле сличне законе, Мирков је оценио да је "очигледно да тај закон није имао испуњене све друге услове који би организатору омогућили да га примени".

"Имамо веома, веома чудну ситуацију да је организатор (спортске приредбе) сада тај који предузима све што је некада било у надлежности државе", иако нико од њих за то није оспособљен, истакао је Мирков.

Рекао је и да "сама чињеница да је против организатора поднето око 900 пријава, јасно показује да нису на нивоу који се од њих очекује" и да им треба омогућити боље услове.

"'Црна хроника' је пуна догађаја за које се везују одређени људи који се представљају као вође или чланови навијачких група", рекао је Мирков и оценио да је то "јасан показатељ да држава мора да крене у одлучнију борбу против њих".

Питање одговорности вођа навијачких група

Вршилац дужности председника Прекршајног суда у Београду Милан Мариновић сматра да је дошло време да се Закон о спречавању насиља и недоличног понашања на спортским приредбама мења у складу са новонасталим проблемима, а да се круг одговорних за испаде навијача прошири.

"Изменама тог закона или неким другим прописима треба да се регулишу организација, поступање, овлашћења и одговорност службе обезбеђења (редара) на стадиону и да се прецизно дефинишу обавезе и одговорности како организатора утакмице, тако и гостујућих клубова када се ради о њиховим навијачима", рекао је Мариновић Танјугу.

Сматра да би требало "увести одговорност вођа навијачких група", јер према важећем закону, за инциденте одговара само лице које направи одређени испад било за време пре или после утакмице.

Такође, треба боље решити питање мера забране присуства утакмицама, као и појачати активности свих, од Фудбалског савеза Србије, клубова, њихове заједнице, до Министарства омладине и спорта, Министарства правде и МУП-а, сматра Мариновић.

Мариновић, који је учествовао у доношењу Националне стратегије за спречавање насиља и недоличног понашања на спортским приредбама и Акционог плана за њено спровођење у периоду од 2013. до 2018. године, залаже се за већи ангажман медија, како спортских тако и других, који ће моћи да "жигошу сваку хулиганску појаву на стадиону и да позитивно извештавају када се та појава санкционише".

Одбор Скупштине Србије за одбрану и унутрашње послове упозорио је јуче да је хулиганство ван контроле државних органа и затражио од МУП-а да достави информацију о навијачким групама и насиљу које се дешавало у последње време, о чему ће расправљати до краја месеца.

Последњих недеља учестали су инциденти, а нереди су ескалирали пре и за време суботње утакмице Црвена звезда - Партизан.

Број коментара 20

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 17. јул 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом