Навијачи, први или дванаести играч?

После спортских приредби у Србији резултати се забораве, а инциденти памте. Мора се правити разлика између навијача и хулигана којима је навијање само покриће за често криминалне активности, кажу належни. Више од 4.500 кривичних пријава поднето је због нереда на утакмицама у протеклих десет година.

Према подацима МУП-а, на свакој 330. спортској приредби у Србији догоди се инцидент. Резултати се заборављају, али се памти коришћење пиротехнике, бацање предмета на терен, уништавање хала и стадиона, утрчавање на терен, вређање на националној, расној и верској основи.

Стручњаци подсећају да се мора правити разлика између навијача и хулигана којима је навијање само покриће за често криминалне активности.

Шеф Одсека за унутрашњу политику и безбедност у кабинету премијера Миливој Мирков каже да смо дошли у ситуацију да су одређене интересне хулиганске групе преузеле навијачке.

"Наравно, проблем државе је што је дозволила да такве интересне групе преузму и сакрију се иза плашта навијача", каже Мирков.

Иако се о навијачима често говори као о 12. играчу, временом се та ситуација променила, тако да сада поједине групе покушавају да постану први играч клуба.

Неопходно је, кажу надлежни, дефинисати улогу навијачких група - њихова права и обавезе. Тренутно су неки од њих познатији по кривичним делима која немају везе са навијањем.

Владимир Стојанов из Управе полиције истиче да прате и проверавају сумњиве токове новца.

"Водимо евиденцију у складу са надлежношћу, водимо евиденције навијача, пратимо њихово понашање пре, за време и после утакмице, нарочито понашање ван спортских приредби", објашњава Стојанов.

Миливој Мирков подсећа колико су добро хулигани организовани. "Та милитаризација, та њихова структура управљања том групом је изузетно јака и то не треба потцењивати", каже Мирков.

Доследна примена закона, промоција одређених кодекса понашања, побољшање инфраструктуре, бржи проток информација, само су део решења које предвиђа Национална стратегија за спречавање насиља и недоличног понашања на спортским приредбама.

У протеклих десет година због нереда на утакмицама поднето је 4.600 кривичних пријава.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. јул 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом