среда, 06.11.2013, 16:00 -> 19:58
Стефановић: Озаконити независан положај РТС-а
Председник парламента Небојша Стефановић каже да је неопходно законом предвидети независан и аутономан положај РТС-а. Србији потребни модерни медијски закони, оценио Стефановић. Поједини медији и даље у рукама владајућих структура, упозорава председница скупштинског Одбора за културу Весна Марјановић.
Председник Скупштине Србије Небојша Стефановић рекао је да су Србији потребни модерни медијски закони који ће заштитити слободе изражавања и говора као основне вредности демократског друштва, као и да је неопходно законом предвидети независан и аутономан положај Радио-телевизије Србије.
Стефановић је, на заједничкој седници Одбора Скупштине Србије за културу и информисање и Поткомитета Парламентарне скупштине Савета Европе за медије и информисање, рекао да без права на слободно изношење ставова и уверења нема представничке демократије ни парламентаризма.
Скупштина Србије ће у наредном периоду разматрати сет медијских закона који припрема Влада, рекао је Стефановић, наводећи да је последњи пут регулатива у тој области усвојена пре десет година.
Говорећи о положају РТС-а, Стефановић је истакао да, не улазећи у питање будућег финансирања Јавног сервиса, сматра да је неопходно законом предвидети потпуно независан и аутономан положај те куће.
Очекује да стручна јавност пружи свој суд и допринос о том питању, а парламент ће, каже, подржати најрационалније решење.
Стефановић је додао да је веома важно омогућити несметан увид јавности у деловање власти и да само независни медији могу да буду јак инструмент који ће омогућити да се направи разлика између онога што је дозвољено и онога што није.
Према његовој оцени, грађани у друштву и представници у парламенту морају да буду слободни и потпуно заштићени у изражавању уверења, ставова и мишљења, а улога медија је да њихов глас и идеје пренесу до грађана.
Марјановић: Поједини медији и даље у рукама власти
Председница скупштинског Одбора за културу и медије Весна Марјановић рекла је да контрола и притисак на медије могу угрозити њихову самосталност и независност и да је веза између владе и медија снажнија од везе са грађанима и друштвом.
"И даље су поједини медији пропагандно средство у рукама владајућих структура", рекла је Марјановићева и нагласила да и даље има медија који шире говор мржње према одређеним друштвеним групама.
Указала је и да телевизије са националном фреквенцијом мало времена посвећују култури, наводећи да је Први програм РТС-а у претходних девет месеци емитовао само 0,15 одсто културног садржаја , Други програм РТС-а 5,47 одсто, док ТВ Прва и ТВ Пинк уопште нису емитовале културни програм.
Представница ОЕБС-а за слободу медија Дуња Мијатовић указала је на то да и даље многе владе посматрају медије као претњу и да је неопходна политичка воља како би се "утабао пут ка животнијем и бољем медијском систему".
Додаје да је важно да се осуде убице новинара и да се искорени насиље над "седмом силом", подсетивши да у Србији још нису расветљена убиства новинара Славка Ћурувије, Даде Вујасиновић и Милана Пантића.
Представница Поткомитета Парламентарне скупштине Савета Европе за медије и информисање Дајана Еклес рекла је да се медијска политика значајно променила у протеклих десет година и да је зато неопходно променити и медијску регулативу.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар