Када возиш, паркирај мобилни

У саобраћајним несрећама у Србији у првих девет месеци ове године погинуле 503 особе. То је 90 људи мање него у истом периоду претходне године. Што више крви на екрану, то мање на друмовима, мото је јапанске борбе против несрећа у саобраћају. Код нас покренута кампања - паркирајте мобилни телефон док возите.

У првих девет месеци у Србији су у саобраћајним несрећама погинуле 503 особе, што је 90  мање него претходне године у истом периоду. Ови подаци подстичу да се још више ради, не само на кажњавању, већ и на превентиви у саобраћају.

Стална присутност саобраћајне полиције на друмовима и викенд акције у којима је пронађено чак 300 пијаних возача, дали су видне резултате. Велики утицај у кампањи имају и медији.

Што више крви на екрану, то мање на друмовима, мото је јапанске борбе против несрећа у саобраћају. У МУП-у кажу да је ситуација која се представља у медијма, из недеље у недељу, наизглед много гора него прошлих година, али најновији резултати су бољи од свих досадашњих.

Из МУП-а Србије Слободан Малешић каже да је добро што медији пропрате сваку незгоду иако се тиме ствара слика да је стање лоше.

"Нама одговара да се тако пропрате несреће, јер је то део кампање. Али стварно стање суштински је веома добро", каже Малешић.

Стручњаци кажу да су повољни резултати у безбедности саобраћаја помало и социоекономски оријентисани.

Из српског Комитета за безбедност саобраћаја Дамир Окановић каже да је број страдалих у саобраћају ове године мањи у односу на претходну "једним делом заслуга саобраћајне полиције која врло интензивно и добро ради свој део посла".

"Међутим, чињеница је да се у Србији све мање и мање вози услед актуелне економске кризе. Самим тим што је мањи број километара, мање су и шансе да дође до саобраћајне незгоде", објашњава Окановић.

Да медији имају велики улогу у безбедности саобраћаја говори и спот чији је слоган "паркирајте мобилни телефон док возите". Израду и двомесечно емитовање финансирао је "Телеком", у сарадњи са МУП-ом и Српским комитетом за безбедност саобраћаја. Стручњаци предвиђају да ће његово емитовање смањити број оних који куцају поруке или претражују интеренет у аутомобилу за 10 до 20 одсто.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. јул 2025.
37° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом