Где иде вишак новца од помоћи?

Поједини медији пишу да је било злоупотреба вишка новца који се прикупљао у разним хуманитарним акцијама. Удружења и стручњаци упозоравају да свака сумња може да демотивише хумане људе. У парламенту постоји иницијатива за формирање јединственог фонда у који би се сливао новац свих који хоће да помогну.

Често у медијима чујемо позив у помоћ за некога коме је потребан новац за лечење у иностранству. У великом броју случајева новац се прикупи. Међутим, тачан увид у стање на рачуну има само породица.

Због тога није јасно шта се догађа када се прикупи више него што је потребно. Поједини медији наводе да је било и злоупотребе и злоупотребе хуманости.

У случају породица Станковић, Батинић и Арсовић хуманост људи показала се на делу. Захваљујући прикупљеном новцу њихова деца добила су шансу да се лече у иностранству. Они су желели да ту прилику добију и други.

"Одлучили смо, и то нам је било најнормалније да новац који нам је преостало уплатимо на рачуне друге деце којима је помоћ потребна. Прошле године било је много такве деце", каже Соња Арсовић.

Постоје сумње да има родитеља који поступају другачије и да преостали новац задржавају за себе. Организатори хуманитарних акција, међутим, немају увид у прилив средстава.

Свака сумња могла би да демотивише хумане људе, упозоравају удружења, али и стручњаци.

"Кампање које свака породица води јако брзо стану. Имају много проблема да спасу живот свог детета и овако нешто их враћа много уназад", рекла је Јелена Лавања из удружења "Све за осмех".

Директор РФЗО Момчило Бабић каже да данас свако може да покрене акцију прикупљања средстава ради лечења детета или другог члана породице.

"Те акције су некада непримерене, некада и лажне, новац се не употреби за те сврхе", каже Бабић.

Увид у рачун у банци оних који скупљају помоћ, а углавном је реч о породици практично је немогућ.

У Скупштини Србије постоји инцијатива да се формира јединствени фонд у који би се сливао новац свих оних који хоће да помогну.

Тако би и системски било решено да новац иде на адресу оних којима је лечење у иностранству заиста неопходно и спречио би се сваки вид злоупотребе.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом