петак, 01.11.2013, 15:47 -> 16:04
štampajПросветарима на КиМ плате и после избора
Просветни радници у школама на Косову и након локалних избора 3. новембра примаће плату из буџета Србије, рекао министар просвете Томислав Јовановић. Образовни систем на територији Косова део је образовног система Србије, истиче Јовановић.
Министар просвете Томислав Јовановић рекао је да ће просветни радници школа на Косову и Метохији и након локалних избора 3. новембра примати плату из буџета Републике Србије.
Просветни радници на Косову су део образовног система Србије, раде према плановима и програмима Србије, рекао је Јовановић и навео да Србија не дозвољава прављење паралелних институција.
Образовни систем на територији Косова део је образовног система Србије и покушаји да се праве "паралале" оснивањем универзитета у другим крајевима Србије, попут југа, нису у реду, рекао је Јовановић на седници Републичког одбора Синдиката образовања Србије (СОС).
Министар Јовановић је одговорио на питање члана Републичког одбора СОС-а Милана Запорошца са Косова који се интересовао за радно-правни статус просветара након локалних избора на Косову 3. новембра, како ће се финансирати, у ком систему ће радити, које ће планове и програме користити.
Не плаћамо пенале за кредит, али губе школе
"Министарство просвете чини све да Светска банка продужи рок за реализацију кредита намењеног за поправку или градњу мокрих чворова у школама у Србији", рекао је министар Јовановић.
Део кредита Светске банке намењен за побољшање квалитета и стандарда у основним школама неће бити реализован, јер нисмо, како је рекао Јовановић, на време направили ни планиране пројекте.
Рок је већ два пута продужаван, рекао је Јовановић и нагласио да Србија не плаћа пенале што није на време искористила новац за реконструкцију тоалета у основним и средњим школама, али су, каже, школе на великом губитку.
"Држава не губи, јер је кредитна задуженост за тај износ смањена, али је на губитку део основношколских установа", рекао је Јовановић и навео да му је жао што у 21. веку решавамо проблем који су развијене земље решиле још пре минимум 100 година.
Реч је о кредиту Светске банке од два милиона евра намењених за градњу или реконструкцију мокрих чворова у више од 800 школа. Процењује се да око 200 школских објеката уопште немају воду.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар