Давенпорт: Оснажити жене на политичкој сцени

Родна равноправност је један од кључних принципа ЕУ, али и у Унији ситуација није задовољавајућа, оценио Мајкл Давенпорт на првој Националној конференцији Женске парламентарне мреже у Скупштини Србије. И у Србији је ситуација далеко од идеалне, сматра шеф Делегације ЕУ.

Женска парламентарна мрежа у Србији је веома битна иницијатива и одражава чињеницу да је родна равноправност једна од најважнијих вредности Европске уније, изјавио је шеф Делегације ЕУ у Србији Мајкл Давенпорт.

"Веома смо поносни што смо подржали овај пројекат који ствара јаку и активну мрежу политичарки широм Србије", истакао је Давенпорт у уводном обраћању на првој Националној конференцији Женске парламентарне мреже у Скупштини Србије.

Та мрежа се, како је приметио, заснива на солидарности међу женама, без обзира на њихову политичку припадност, и то са вишим циљевима.

"Први циљ је да се оснаже жене на политичкој сцени, а други да се та мрежа прошири на друге институције, као и на организације цивилног друштва, како би се женама пружиле једнаке шансе у свим сферама друштва, да родна једнакост у Србији постане стварност", рекао је Давенпорт.

Родна равноправност је, нагласио је, "један од кључних принципа Европске уније" и императив за економски раст и социјалну кохезију у сваком модерном друштву".

Принцип родне једнакости се одражава у унутрашњим и спољним политикама ЕУ, са циљем увођења једнаке економске независности за жене и мушкарце, једнаких зарада за рад једнаке вредности, једнакости у доношењу одлука, достојанства, интегритета и окончања насиља, рекао је Давенпорт.

Међутим, напоменуо је да иако има много иницијатива за успостављање родне равноправности у ЕУ, ситуација и даље није задовољавајућа.

"Жене су и даље дискриминисане кад је реч о запошљавању, и даље имају у просеку 16,2 одсто мању зараду за исте послове, изложеније су сиромаштву", истакао је Давенпорт.

У институцијама ЕУ, како је навео, девет од 28 комесара су жене, 31 одсто чланова ЕП су жене, док је у националним скупштинама ЕУ још гора ситуација, са само 24 одсто женских чланова.

Бројке, такође, показују да широм Европе у просеку само четири одсто највећих компанија воде жене, рекао је Давенпорт.

"И у Србији је ситуација далеко од идеалне", оценио је, додавши да се жене у Србији и даље свакодневно боре за једнак третман, упркос напретку постигнутом протеклих година пошто су уведени закони, стратегије и акциони планови о родној равноправности.

Према његовим речима, жене у политици и бизнису у Србији су недовољно присутне, а и на нивоу локалне самоуправе још увек представљају мањину.

"Снажно вас подстичем да ојачате мреже међу женама широм Србије, да се и даље борите за успостављање родне равноправности у свим областима законодавства", рекао је Давенпорт, додавши да ће ЕУ наставити да финансијски и политички подржава овакве иницијативе.

Народне посланице у Скупштини Србије формирале су Женску парламентарну мрежу 14. фебруара ове године, а пројекат подржавају ЕУ, ОЕБС, амбасада Финске у Србији и Београдски фонд за политичку изузетност.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом