среда, 30.10.2013, 15:41 -> 15:57
štampajПравосудни закони за боље правосуђе
Министар правде Никола Селаковић каже да четири организациона правосудна закона, који ће се наћи пред посланицима, треба да омогуће ефикасније, одговорније и рационалније функционисање српског правосуђа.
Четири организациона правосудна закона, који ће се сутра наћи пред посланицима Народне скупштине, треба да омогуће да српско правосуђе функционише рационалније, ефикасније и одговорније, а правда да буде доступнија грађанима, поручио је министар правде и државне управе Никола Селаковић.
Законом о подручјима и седиштима судова и јавних тужилаштава у једном делу се мења мрежа основних судова и, незнатно, виших и апелационих судова у Републици Србији, рекао је Селаковић Танјугу након обиласка Основног и Вишег суда у Панчеву и основног суда Вршцу.
Селаковић је указао да ће се те незнатне промене апелационе мреже односити управо на та два града, као и још два основна суда у Шапцу и Лозници, односно виши суд у Шапцу.
"Руковођени разлогом рационализације и доступности правде грађанима предвидели смо да грађани који живе на подручју Вишег суда у Панчеву односно основних судова у Вршцу и Панчеву по правду убудуће долазе у Апелациони суд у Београд", рекао је министар.
Према његовим речима, разлог рационалности се види када се из Панчева крене у Нови Сад - "опет је брже да идете преко Београда, него преко Зрењанина".
Новина предвиђена Изменама и допунама Закона о уређењу судова тиче се рационализације управљања пословима правосудних органа било судовима, или тужилаштвима односно уводи се централизација управљања правосудних органа на нивоу једног града.
Он је као пример навео да у Панчеву сада у једној згради ради Основни суд, Виши суд, Основно и Више јавно тужилаштво и Привредни суд са пет служби рачуноводства и запитао да ли то Србија може себи да приушти.
"Ако грађани Србије и порески обвезници из својих тешко стечених прихода одвајају за функционисање своје државе и ми морамо да будемо неко ко ће домаћински управљати својим системом. Оно за шта се залажемо је укрупњавање односно централизација на нивоу једног града послова управљања правосудним органима", указао је министар.
На такав начин ћемо, како је навео, добити стручнији и бољи кадар, уштеде и много већу ефикасност у раду.
Говорећи о изменама и допунама закона о судијама и закона о јавним тужилаштвима, Селаковић је истакао да Високи савет судства и Државно веће тужилаца треба да убудуће поклоне пуну пажњу јачању дисциплинских органа та два тела.
О питању дисциплинске одговорности стараће се саме судије и сами тужиоци без мешања законодавне и извршне власти, нагласио је Селаковић и истакао да се мора водити рачуна о радној дисциплини, стручности, оспособљености и достојности носилаца правосудних функција.
"Док ту не почне да се уводи ред, а то је управо онај ред који грађани траже, дотле не можемо да причамо о ефективним и ефикасним достигнућима у реформи правосуђа", рекао је министар.
Селаковић се такође заложио за "теренску контролу рада", односно организованију и ефикаснију контролу рада судија коју би требало да врше судије Врховног касационог суда и аплеационих судова.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар