недеља, 28.07.2013, 11:39 -> 18:36
štampajТропски талас у Србији
Србију и државе региона захватио је тропски талас па ће температуре достизати и 40 степени. Већ у пре подневним часовима у појединим градовима измерена је температура виша од 30 степени. Лекари упозоравају грађане да пију доста течности, носе лагану одећу и не излажу се сунцу у најтоплијем делу дана.
Високе температуре у Србију, али и региону измерене су већ током преподнева, а током дана у појединим градовима очекује се да температура достигне и 40 степени.
У Београду ће максимална температура бити 38, а у већини градова степен више. Сличне температуре очекују нас и наредних дана, а благо захлађење можемо очекивати тек од уторка.
Тропски талас захватио је и државе региона, па ће температуре у појединим местима на црногорском делу Јадрана и Босне и Херцеговине достизати до 40 степени Целзијуса.
Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" апеловао је на институције и предузећа с климатизованим простором да допусте грађанима, посебно старијима, деци и трудницама, краћи боравак и заштиту од последица врућине по здравље.
Током периода врућине, грађанима се саветује да пију довољно течности, најбоље воду, чак и ако не осећају жеђ, и да избегавају кафу, чај и напитке на бази коле, јер доводе до губитка течности из организма, саветовали су стручњаци Института "Батут"
Грађанима се препоручује да не пију алкохол, да не прескачу оброке и да у исхрани предност дају сезонском поврћу и воћу и храни којој не треба подгревање, да носе комотну одећу од природних материјала, наочаре за сунце са заштитним УВ фактором и шешир са широким ободом.
Деца, труднице и особе старије од 65 година не би требало да се излажу сунцу нити да бораве напољу у периоду најјачег дејства УВ зрака од 10.00 до 17.00 часова, а особе које раде на отвореном треба да праве честе паузе у хладу и пију довољно воде.
Животни простор који нема климатизацију, током ноћи треба проветравати, а рано ујутру затворити прозоре и спустити ролетне. Децу и животиње не треба остављати у аутомобилу изложеном сунцу, чак ни када су прозори отворени, саветују стручњаци.
Активности ван куће треба да буду планиране у раним јутарњим и касним сатима, а потребно је туширање млаком или хладном водом, неколико пута током дана.
Према савету стручњака, клима уређаји треба да буду подешени тако да разлика у температури не буде виша од седам до 10 степени, а све особе треба да пазе ако осете вртоглавицу или несвестицу, мучнину, главобољу, убрзано дисање или рад срца, и жеђ.
У случају тих симптома, потребно је склонити се у хлад и попити воду или неку другу течност, а ако се симптоми не повлаче, позвати службу хитне медицинске помоћи.
Стручњаци Института "Батут" препоручују грађанима да не забораве да позвоне суседима да провере да ли су добро и да ли им је нешто потребно, а док су на послу, да обезбеде довољно воде за кућне љубимце, ако их имају.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 6
Пошаљи коментар