Читај ми!

Леп говор, шта је то?

Поштапалице "мислим", "значи", "брате" све чешће се користе у свакодневном разговору. Млади у Србији имају сиромашан фонд речи, а ни познавање правописа им није јача страна. Криза лепог говора је готово општа појава у друштву. Ко је крив за то?

Фонд речи младих у Србији све је сиромашнији, а ни познавање правописа није јача страна, те се поставља питање ко је крив за то - савремени медији, недовољно читање или нешто треће.

"Па, мислим", "овај", "значи", "брате", поштапалице су којима се млади служе када им понестану речи којима би на најбољи начин изразили своје мисли или осећања.

Професор реторике на Правном Факултету Сима Аврамовић каже да је криза лепог говора општа појава у нашем друштву. 

"То почиње од телевизије, а завршава се у парламенту. Почиње и од породице, можда чак од обданишта, а завршава се у јавном животу. Другим речима, не гаји се леп говор", објашњава професор Аврамовић.

Говор младих, као најосетљивијег дела популације, на сликовит начин одражава стање у којем се налази наш језик. И то двоструко, каже професор Филолошког факултета Михајло Пантрић.

"С једне стране они се индивидуализују кроз језик, а с друге стране нам непогрешиво сигнализирају шта је данашњи језик, језик наше свакодневне комуникације. Према неким лингвистима, ми у свакодневној комуникацији не изговоримо више од 200, 300 речи и онда сами видите колико је тај језик редукован и сведен. Данас је већ проблем рећи волим те, а да се од тога не направи нека скраћеница", објашњава Пантић.

Тајне лепог говора уче се на Правном факултету на часовима реторике. Завршни испит се полаже на отвореном, у парку, пред публиком.

Часови реторике су јавни, њима могу да присусвују студенти са свих факултета, па међу будућим правницима има и студената са других факултета.

У животу сваке особе правилан говор треба да има значајну улогу. Лингвисти без грешке процењују људе на основу тога како говоре. Оно што је ДНК за форензичаре, за њих је начин изражавања, особина која највише одређује човека.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 29. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом