Читај ми!

Софтверска пиратерија и даље раширена

Пиратерија у Србији за последње две године смањена је са 74 на 70 одсто, док на нивоу Европске уније износи 33 одсто. Стручњаци поручују да употреба ауторских права у личне сврхе није кажњива. Највећи прoблем представља софтверска пиратерија, где је код 60 одсто пореских обвезника пронађен нелегалан софтвер.

Стопа пиратерије у Србији смањена је за последње две године са 74 на 70 одсто, док је у Европској Унији 33 одсто. Употреба ауторских права за личну употребу није кажњива, поручују стручњаци, напомињући да највећи проблем представља софтверска пиратерија.

Употреба туђих ауторских права без одобрења није кривично дело, само ако се користе у личне сврхе. Скидање музике, филмова, софтвера са интернета које се даље не дели није кажњиво. Тек када се неовлашћено продају и дистрибуирају ради зараде постају кривично дело.

Шеф Одсека за заштиту интелектуалне својине МУП-а Србије Микаило Тијанић каже да би се могло рећи да кршење права носилаца интелектуалне својине у том контексту није баш најморалније, али да то нема обележје кривичног дела. "Постоји могућност да се преко неких сервиса изврши претплата и омогући приступ већем броју база ауторских дела, љубитељима музике, филмова", додаје Тијанић.

Већа доступност интернета доприноси смањењу броја кривичних дела пиратерије. Због тога је и све мање уличних продаваца дискова. Казне су углавном новчане или условне, тек понека затворска, кажу у МУП-у.

Ако неко има техничку могућност да нешто скине са интернета, зашто би куповао, тражио од неких особа да му то достави. Развој интернета и информационих технологија је утицао генерално на веће коришћење и скидање музичких, филмских дела за личну, кућну, употребу, а све мање има оних који то продају на улици као физичку пиратерију.

Велики проблем представља и софтверска пиратерија. Последње две године посебно одељење Пореске управе регулише и проверава легалност софтвера пореских обвезника. Код чак 60 одсто обвезника утврђен је нелегалан софтвер.

Начелник Одељења за контролу легалности софтвера Славица Максимовић истиче да су порески обвезници били веома кооперативни према инспекторима. "Према досадашњим резултатима, за скоро две године, проценат куповине софтвера у поступку контоле износи око 84 одсто",наводи Максимовићева.

Процењује се да су, као последица софтверске пиратерије, годишњи губици српске привреде 100 милиона долара. Смањењем пиратерије за десет одсто српски буџет би приходовао 90 милиона долара.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 26. фебруар 2026.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом