Читај ми!

Деценија чекања на трансплантацију

У више од 100 земаља света обележава се Светски дан бубрега под слоганом "Бубрези за живот - спречите акутно оштећење бубрега". У Србији свакога дана пет хиљада особа иде на дијализу а за њих 658 трансплантација je неопходна, на коју се чека и до 10 година. Вишегодишње чекање није једина мука ових пацијената.

У свету свака десета одрасла особа има неко оштећење бубрега, а око милион и по људи живи захваљујући - дијализи. Како би се послала порука о томе колико је превенција и рано откривање болести важно - данас се у више од 100 земаља света обележава Светски дан бубрега под слоганом "Бубрези за живот - спречите акутно оштећење бубрега".

Обележавању овог дана придружила се и Србија, па ће се у Спортском центру "Олимп" у Београду окупити девет удружења бубрежних болесника. 

Од око пет хи љада бубрежних болесника у Србији који су на дијализи, за њих 658 неопходна је трансплантација. На њу се у Србији чека и до 10 година. Вишегодишње чекање није једина мука ових пацијената.

Председник Удружења "Реналис" Звонко Петровић каже да је новим правилником смањен број дијализа.

"Чак се суочавамо са чињеницом да можемо остати без материјала за дијализу зато што неки добављачи више не желе да испоручују материјал који после не могу да наплате. Ту је и недостатак нових неопходних лекова. Од када сам ја пацијент на дијализи а то је 33 године, на листи лекова се појавио само један нови лек", каже Звонко Петровић. 

Сваке године због болести бубрега лекару опште медицине јави се око 22 хиљаде особа, а укупно 700 хиљада пацијената има неки степен оштећења бубрега.

"Немојмо доћи у ситуацију да развијемо транпплантацију, а да немамо кога да трансплантирамо. Морамо сачувати те болеснике да буду подобни за транплантацију, а то можемо ако дијаллизним болесницима омогућимо оптималну дијализу, лекове и на тај начин да се прижавају савета лекара", истиче Нада Димковић председница Комисије за нефрологију и урологију при Министарству здравља.

У почетку, болест бубрега не даје симптоме, зато лекари саветују да једном годишње урадите анализе мокраће и крви- и проверите крви притисак. Тако можете да откријете болест на време.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 16. јун 2024.
19° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије