четвртак, 20.12.2012, 09:40 -> 14:48
štampajСтари прозори скраћују дијализу
Пацијенти у београдском КБЦ "Звездара" не могу да издрже хладноћу у салама за дијализу, јер прозори слабо дихтују, истиче се у писму Удружења пацијената "Реналис". Дијализа се скраћује за више од сат времена, чиме се директно угрожава њихово здравље. Из болнице поручују да пацијенти нису угрожени.
Удружењe бубрежних болесника "Реналис" упутило је писмо медијима у коме се наводи да пацијенти у београдском КБЦ "Звездара" не могу да издрже хладноћу у салама за дијализу. Тврде и да због температуре скраћују ту интервенцију за више од сат времена, чиме се директно угрожава њихово здравље. Међутим, у КБЦ "Звездара" кажу да зграде јесу старе, али да пацијенти нису угрожени.
Просечан животни век у Србији је 73,7 година, готово колико су стари и прозори у КБЦ "Звездара". Од уградње нису замењивани, не дихтују добро, па пацијенти и лекари често морају да буду маштовити како би се загрејали.
Пацијенткиња Тара Ђога каже да се укључују и клима.уређаји, да грејње ради, а да су неки доносили и грејалице.
"Има довољно ћебади за све. Ја немам никакве замерке", каже Ружица Ђорђевић.
У Удружењу "Реналис" тврде да су им се жалили пацијенти који се лече у тој установи.
"Пацијенти у КБЦ 'Звездара' су ми се обратили током прошле седмице њих петоро који имају места на дијализи поред прозора. Они кажу да не помаже ни то што им се у сале уноси и по четири пет грејалица, што се упале климе и покривају са четири, пет ћебади", напомиње председник Удружења бубрежних болесника "Реналис" Звонко Петровић.
Петровић упозорава да пацијенти не могу да издрже када је напољу хладно, па дијализе скраћују на минималн'а четири сата, што утиче на њихово здравствено стање и повећава смртност.
Клиничко-болнички центар "Звездара" отворен је пре 77 година. Све зграде су старе, али бубрежни пацијенти нису угрожени, тврде у болници.
Директор КБЦ "Звездара" Александар Милошевић каже да су апарати добри и да су пацијенти задовољни, истичући да проблем са дихтовањем прозора постоји.
"По мом мишљењу, то може да се реши. Мислим да је Град спреман да промени прозоре као што је на доста објеката то и урадио. Ипак, суштина је у томе да се сагради нова болница", додаје Милошевић.
До пре пет година овај клиничко-болнички центар био је у надлежности Републике. Како напомињу из градске управе, од тада до данас уложено је око 300 милиона динара.
"Ми смо до сада реновирали одељење хирурхије, гинекологије и кровну конструкцију очне клинике", наводи заменик градског секретара за здравство Александар Стефоски. Према његовим речима, у току 2013. године Град ће сагледати шта је све потребно да се уради на одељењу за дијализу.
Сваког дана у тим салама борави више од 200 бубрежних болесника. И лекари и пацијенти тврде да имају и већих проблема од дотрајалих прозора.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар