уторак, 04.12.2012, 13:19 -> 13:27
štampajСтратегија против корупције почетком 2013.
У првом кварталу 2013. требало би да буде донета Стратегија за борбу против корупције, најављено на скупу Агенције за борбу против корупције.
Стратегија за борбу против корупције требало би да буде донета у првом кварталу 2013. године, а да би била успешна потребно је утврдити механизме одговорности за њено спровођење, речено је на скупу Агенције за борбу против корупције.
"Стратегија не може да буде заклетва да ћемо сузбијати корупцију нити обећање окупљенима да ћемо ухапсити све, него мора да има јасне идеолошке принципе којима ће се руководити и систем одговорности да би могли да одговарају они који је не спроводе", рекао је члан Одбора Агенције Златко Минић на скупу у београдском Аероклубу.
Минић је навео да је стратегијом потребно одредити јасне рокове и циљеве за њено спровођење и додао да је за ефикасну борбу против корупције неопходна координација државних органа и цивилног друштва, а посебно је истакао важност улоге медија и јавности.
Додао је да Агенција није учествовала у изради нове стратегије о којој су се у јавности појавиле само спекулације и да је министар правде у новембру рекао да ће стратегија бити ускоро усвојена.
Специјална саветница министра правде Мирјана Михајловић рекла је да би нова стратегија требало да буде усвојена у првом кварталу следеће године и да је Министарство правде завршило "груби нацрт стратегије", али је свесно да је Агенција један од најважнијих актера, па ће "заједно сачинити неки текст".
Вршилац дужности директора Агенције Татјана Бабић рекла је да стретегија не би требало да буде донета на брзину и на рачун квалитета и да би било корисно укључити и цивилно друштво, медије и привреду како би стратегија била успешна.
Немања Ненадић из "Транспарентности Србија" рекао је да је проблем 90 одсто свих стратегија у Србији, па и оне о борби против корупције, обезбедити да се написано и изврши.
"Институције не само да не раде оно што би требало, него често и не знају шта им је обавеза по стратегији. Нема одговорности за неизвршене обавезе. Црна Гора, не причам о Норвешкој, имала је у првој години спровођења стратегије нумеричке показатеље спровођења стратегије", рекао је Ненадић.
Ненадић је истакао да је кључни механизам одговорности и да је зато потребно увести и политичку одговорност министара, ако министарство на чијем је челу није извршило све обавезе предвиђене стратегијом.
"Није реформа система ако се против корупције бори ад хок и добром вољом, него су потребна системска решења, а изгледа да су истраге, акције и поступци последњих месеци засновани на ад хок решењима.
"Држава се снажно ангажовала на репресивном плану, а нема струкутра које ће касније остати", рекао је Ненадић. Ненадић је истакао и да корупција неће бити побеђена и ако све 24 спорне приватизације буду решене и истражене.
Зоран Гавриловић из Бироа за друштвена истраживања рекао је да у Србији највећи проблем није корупција, него борба против корупције, јер је у корупцији досегнут врх.
"Не може бити успешна борба против корупције са ад хок решењима и без стабилних институција, јер то води у нову корупцију", рекао је Гавриловић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар