Развити свест о ванредним ситуацијама

Превентива је најслабија тачка нашег система заштите од природних катастрофа, истакао начелник Сектора за ванредне ситуације Предраг Марић приликом отварања конференције о одрживој обнови након катастрофа.

Начелник Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије Предраг Марић сматра да је неопходно развити свест људи о потенцијалним ризицима, јер је превентива најслабија тачка нашег система заштите од природних катастрофа.

Према његовим речима, процес изградње система за смањење ризика од катастрофа у Србији започео је са пет година закашњења.

"Напредак у нормативној сфери огледа се у доношењу Закона о ванредним ситуацијама 2007. године и усвајању Националне стратегије заштите у ванредним ситуацијама 2011. године. Поред тога, неопходно је развити свест људи о потенцијалним ризицима, нарочито ако се има у виду велика фреквенција ванредних ситуација у Србији од 2007. године", рекао је Марић.

Стални координатор УН у Србији Вилијам Инфанте истакао је да је Србија постала лидер у региону у области заштите од ванредних ситуација.

"Сарадња УНДП-а и Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије заснована је на чињеници да су развој и превенција ризика тесно повезани".

Марић је нагласио да је циљ ове радионице оспособљавање нових стручњака из области превенције и обнове након катастрофа који ће у случају потребе моћи да помогну и суседним земљама у случају ванредних ситуација.

Сектор за ванредне ситуације МУП-а и Програм УН за развој (УНДП) организују обуку за чланове Републичког и општинских, односно градских штабова за ванредне ситуације у циљу јачања институционалних капацитета Србије за планирање обнове после катастрофа.

Обука је саставни део ангажовања УНДП на пружању помоћи Влади Србије у управљању ванредним ситуацијама и изградњи система за смањење ризика од катастрофа.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 08. мај 2024.
18° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара