Читај ми!

Потребно више ватрогасаца

Србији недостаје четири хиљаде ватрогасаца и нужно је обнављање застареле опреме, како би безбедност грађана била на прописаном нивоу. Наредне године, планирано запошљавање њих пет стотина.

За годину дана ватрогасци у Србији интервенишу око 45.000 пута. Угасе 36.000 пожара и спасу у просеку 2.000 људи. Све ово раде са застарелом опремом уз ангажовање које понекада значи и двадесеточасовно радно време и вишемесечни путни налог, јер тамо где се дешавају несреће нема довољно људства.

Било да је реч о пожару, поплавама, снежним наносима или земљотресу, ватрогасци су они који први, а некада и једини интервенишу, јер више нема масовног учешћа војних јединица због њихове професионализације. Грађане је тешко мобилисати, а они очекују правоверемену интервенцију државе.

"Сам град Ужице има 40 ватрогасаца, а 80.000 становника. У поређењу са европским стандардом, где на 1000 становника долази један ватрогасац можемо закључити да је то половина од потребног броја ватрогасаца", објашњава Саша Цицварић, из Ватрогасне службе "Батаљон Ужице".

Много је оних који би желели да постану ватрогасци, разлози су различити. Милош Рајовић, таксиста из Ужица, каже да би се определио за тај посао јер сматра да је то пре свега хумано.

Да се нешто на мења на боље говори и податак да је у буџету за 2013. годину планирано да се прими још 500 ватрогасаца и попуне оне станице које немају довољно људства.

"Ако вам кажем да сваке године за ватрогасце у Србији кокурише око 1.000 до 1.200 лица, а да буде примљено само 10 одсто или од 120 до 150 нових ватрогасаца, то довољно говори колико су значајна средства у буџету да се приме нови ватрогасци", истиче Предраг Марић, начелник Сектира за ванредне ситуације МУП-а Србије.

Класичног конкурса неће бити, али је идеја да они који имају положен курс за ватрогасаца могу већ сад да предају своја документа на писарницу министарства у Београду, или директно у МУП-у на територији где живе.

Неопходно је да се попуне мале јединце, које су сада једва до пола попуњене. Ватрогасци се највише траже у Пожаревцу, Бору, Зајечару и на неколико места у Војводини и на југу Србије.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. фебруар 2026.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом