Читај ми!

Годишњица проглашења СР Југославије

Савезна Република Југославија проглашена је пре тачно 20 година, 27. априла 1992. године. СРЈ је трајала 11 година, простирала се на 102.175 квадратних километара, а у њој је живело око 10,5 милиона становника.

Данас се навршава 20 година од проглашења Савезне Републике Југославије. СРЈ је установљена 27. априла 1992. године проглашењем Устава, познатим као "жабљачки". Његовом доношењу претходиле су одлуке скупштина Србије и Црне Горе о опстанку заједничке државе и после отцепљења република некадашње Социјалистичке Федеративне Републике Југославије.

Испред здања Савезне скупштине са јарбола је, тог дана пре тачно две деценије, спуштена застава СФРЈ са петокраком и подигнута плаво-бело-црвена тробојка, застава треће Југославије. Југословенска народна армија у СРЈ преименована је у Војску Југославије.

СРЈ је трајала нешто мање од 11 година. Имала је површину 102.175 квадратних километара и у њој је живело око 10,5 милиона становника.

Устав СРЈ важио је до усвајања Уставне повеље државне заједнице Србија и Црна Гора, 4. фебруара 2003. године. Тог дана СРЈ престаје да постоји, чиме је и име Југославија отишло у историју.

Годину дана раније, 14. марта 2002, Србија и Црна Гора потписале су споразум о преуређењу односа.

Црна Гора је организовала референдум 21. маја 2006. на којем је веома тесну већину добила опција за осамостаљење. Уследила је одлука тамошње скупштине 3. јуна 2006. о проглашењу суверености Црне Горе. Србија је сачувала правни континуитет.

Проглашењу СРЈ, пре 20 година, такође је претходио референдум у Црној Гори, на коме су грађани подржали формирање Савезне Републике Југославије.

СРЈ је током постојања, од 1992. до 2003. године, имала укупно пет влада. У Државној заједници СЦГ од 2003. до 2006. функција председника владе и шефа Државне заједнице била је обједињена и на том месту се све време налазила једна личност.

Председници СРЈ били су: Добрица Ћосић, Зоран Лилић, Слободан Милошевић и Војислав Коштуница.

Председници влада били су: Милан Панић, Радоје Контић, Момир Булатовић, Зоран Жижић и Драгиша Пешић. На челу Државне заједнице СЦГ налазио се Светозар Маровић.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 07. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом