Звездина доминација, Мегин први трофеј, Партизанова ренесанса са Џикићем

Протекла, 2016. година на клупском нивоу била је прилично садржајна и бурна, а својим успесима ју је дефинитивно обележила Црвена звезда. Годину за нама дуго ће памтити и Партизан и Мега, али због битно другачијих разлога. Но, кренимо редом...

Нову годину другим узастопним учешћем у Топ 16 фази, црвено-бели су почели поразом од каснијег финалисте Фенербахчеа, али су потом сјајним партијама и серијом великих победа над знатно скупљим тимова (Локомотива, ПАО, Ефес...), успели себи да обезбеде место у плеј-офу елитног такмичења.

Партизан је пак имао много проблема у том периоду, а пораз од Сутјеске у Никшићу значио је да некада доминантан тим региона преузима "фењер"! Уследила је шок-терапија, Петра Божића је непосредно пре Божића заменио Александар Џикић, и уследио је слободно можемо рећи препород црно-белих.

Мега Лекс је у годину ушао у добром расположењу и ритму, заузимајући место у горњем дому табеле АБА лиге и играјући изузетно атрактивну и допадљиву кошарку.

Уследила је пауза за национални Куп, који је поново био организован у нишкој хали "Чаир".

Жреб је "вечите ривале" раније спојио, већ у полуфиналу. Промена коју је својим доласком донео Џикић пријала је играчима Партизана, који су у утакмици против непрепознатљиво бледе Звезде славили велику победу (68:60) и после кошмарног првог дела сезоне дошли у прилику да се оките трофејом.

Међутим, у сјајном и прилично драматичном финалу, чета Дејана Милојевића је издржала много тога, и на крају успела да освоји први трофеј у клупској историји (85:80), и тиме спречи потпуну ренесансу црно-белих.

Након паузе за куп такмичења, и много потреса и проблема, Звезда успева да се стабилизује и издигне. У два тешка дуела успева да у полуфиналу АБА лиге избаци финансијски моћну Цедевиту, и обезбеди српско финале против Меге, која је такође у две спектакуларне и ултраузбудљиве утакмице избацила и шокирала, у регуларном делу, првопласирану екипу Будућности из Подгорице.

Финале на три добијене утакмице припало је ипак јачој Звезди (3:0), која је тиме одбранила титулу регионалног кошаркашког владара и обезбедила учешће у Евролиги и наредне сезоне.

Због обавеза тима са Малог Калемегдана у плеј-офу Евролиге, пауза која је након завршетка АБА лиге уследила за остале клубове била је необично дуга. Готово два месеца су тимови из КЛС, уз Партизан и уздрмани Металац из Ваљева, чекали на почетак Суперлиге.

Плеј-оф серија између будућег првака Европе ЦСКА и "back2back" шампиона АБА лиге завршена је победом Московљана од 3:0. Међутим, Звезда је и те како била конкурентна у та три дуела, а у Москви чак имала напад за победу. Но, то све није покварило расположење усред сезоне реновинарном саставу црвено белих (подсетимо – Мекела, Томпсона и Скорцијанитиса заменили су Мицић, Кинзи и Штимац, уз раније пристиглог Квинсија Милера).

Суперлига се потом одиграла у брзом темпу – две групе по четири тима, полуфинале и финале, у којем су се поново састали "вечити ривали".

Џикићев Партизан је дугу паузу искористио да се прилично добро уигра и уклопи. Са повратником Величковићем, црно-бели су изгледали одлично. Након прве утакмице у којој је Звезда славила победу, Партизан је у другом сусрету апсолутно држао конце игре у својим рукама (плус 20), све до последње деонице. Тада следи повратак црвено-белих, који је потпуним учинио Марко Гудурић тројком са девет метара о таблу у последњој секунди за великих 2:0 у серији.

Ипак, црно-беле то није сломило. Узвратили су у наредном мечу, и "као гости" славили победу и покварили већ спремно славље комшија. Четврти меч је био најтврђи од свих, а више нерава и свежине имала је екипа Дејана Радоњића, која победом (70:65) долази до одбране титуле националног првака.

Лето које је уследило било је кошаркашки изузетно садржајно. Репрезентација је после успешних квалификација у Београду, засијала у Рију и окитила се сребрном олимпијском медаљом.

На клупском нивоу било је много буре, што због трвења на релацији Евролига–Фиба, што због прелазног рока који је био у јеку.

Хит сезоне 2015/16, екипа Мега Лекса је претрпела знатне промене у играчком кадру (отишли Луваву, Николић, Ивановић...). Ипак, НБА "проспкет" Раде Загорац одлучује да остане још једну сезону.

Партизан се такође окренуо реновирању тима. Стигли су репрезентативац Бирчевић, Ђоређе Мајсторовић долази из умало угашеног Металца, рекет јача и Урош Луковић, потписује и искусни печалбар Бранислав Ратковица... Сарадњу је продужио капитен Величковић, а позиције странаца попунили су Џикићу добро познати Френк Робинсон, као и на Европу привикнути Виљем Хечер.

Звезда је пак сачувала нуклеус тима (уговоре продужили Јовић, Симоновић, Дангубић...) из претходне сезоне. Иако је имао сјајну понуду Басконије, тренер Радоњић је одлучио да ипак остане на Малом Калемегдану. Тиму придодаје повременог репрезентативца Кузмића, искусног Бјелицу, а из Милана се враћа Џенкинс.

Четврти наш тим у проширеној АБА лиги у новој сезони је ФМП, који у нови изазов улази са комбинацијом младих играча предовођених сада већ искусним Филипом Човићем.

Српски тимови, што својом вољом, што принудом, бирају различите европске путеве.

Звезда је међу тимова смањене, реформисане и нове Евролиге (игра се класична лига свако са сваким по два пута). Мега својом вољом бира Фибину Лигу шампиона, док Партизан након жребања за Еврокуп услед претњи Фибе националним савезима, мења одлуку и придружује се новоформираном такмичењу. ФМП, иако је био у причи, ипак остаје без места у Еврокупу.

Нову, још увек актуелну сезону "вечити" почињу и играју са много испеха, док се Мега и ФМП налазе у доњем дому АБА лиге.

Звезда у новој сезони у АБА лиге игра савршено, и има 14 победа из исто толико мечева. У Евролиги, и поред разних предвиђања, равноправно конкурише за плеј-оф и "сакупља скалпове" великана (у Београду су редом падали бивши и актуелни прваци Старог континента - Барса, Макаби, Реал и ЦСКА). На половини такмичња Звезда има и више него добар скор 7-8.

Партизан такође одлично гура. На другом је месту АБА лиге, са изгледним шансама за плеј-оф. У Лиги шампиона је, и поред неких шокантних пораза, ипак убележио више победа у неизвесним завршницама, па је друга фаза сасвим извесна.

Мега Лекс се заиста мучи. У Лиги шампиона је одавно без било какве шансе, а чини се и без мотива. Чини се да је главни циљ, поред промоције младих играча, ипак постао опстанак у АБА лиги, а сличну идеју и судбину дели и ФМП.

На крају споменимо и помало заборављену Кошаркашку лигу Србије, у којој се поред Вршца и Спартака, у врху табеле налази и недавно формирани клуб "Динамик" из Београда, који са клупе предводи прослављени Мирослав "Мута" Николић, и који својим развојем наговештава неке нове ветрове у кошарци на овим просторима...

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
32° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом