среда, 22.06.2011, 20:47 -> 21:36
Аутор: Александар Стојановић
Три километра разлике
Већина играча се у ово доба године одмара, али знатан број једва дочека паузу да би радили.
Миралем Сулејмани, најскупљи играч у историји холандског фудбала, од пре две године лето користи за тренинг:
"Тада сам схватио колико ми тешко почиње свака сезона. Дођем у Ајакс и не могу да издржим припреме. Сада је много лакше. Сваки професионалац мора да буде посвећен и да ради, јер без рада нема ништа. То препоручујем сваком младом играчу."
Фудбалери, поготово они који играју за репрезентацију, имају једноцифрен број дана за одмор. Филип Ђуричић, који игра за холандски Херенвен, по окончању сезоне играо је за младу репрезентацију:
"Па, ове године сам после припрема са репрезентацијом отишао седам дана на море и - то је то."
Иако су знали шта их чека, Сулејмани и Ђуричић су поново дошли код тренера са којим приватно раде. Издржали су први део тренинга, а потом...
"И трчали смо неке спринтове у серијама, успон је био заиста јак. У једном тренутку нисмо могли да издржимо и исповраћали смо се у сред тренинга. После смо наставили без проблема (смех)", кеже Ђуричић.
Али никоме не пада на памет да се жали. Сваки од играча испуњава све што му зада тренер Андреја Милутиновић. У среду су на тренингу били Душан Баста, Немања Рнић, млади репрезентативци Марко Петковић, Милан Милановић, Александар Игњовски...
Драган Мрђа је пре три месеца оперисао колено. Играч Сиона никада у животу није помишљао да одустане:
"Два пута дневно радим. Укупно пет, шест сати у овом периоду припрема. То је мој посао, некада није лако, али се не жалим. Радим посао који волим и задовољан сам."
Велики број српских фудбалера долази да ради на физичкој спремности код Андреја Милутиновића, који се овим послом бави скоро десет година. Није раније било уобичајено да и лето користе за напоран рад.
"Знате када је почео тај тренд да се тешко ради и током лета? Када су играчи из наше лиге почели масовно да одлазе у најјаче светске лиге и видели своје могућности у поређењу са осталим светским играчима. Ту једноставно нема никакве лажи или преваре. Ту се види колике су способности сваког од њих."
По његовим истраживањима играч Јелен Суперлиге претрчи 7980 метара по мечу, а Бундеслигаш 10800 метара. Међутим, сада се више пажње посвећује другом сегменту - броју и дужини спринтова током утакмице. Врхунски фудбалер истрчи 70-80 спринтова током утакмице, а по неким иностраним истраживањима врхунски је резултат ако при максималном напору за један секунд претрчи седам метара.
За Сашу Илића се дуго причало да мало трчи. Он је прошле јесени у Лиги шампиона претрчао највише од играча Партизана.
"Не могу да кажем да је највреднији, али је свакако фудбалер који је у правом тренутку схватио шта му је најпотребније. Пазите, дан-данас тренирају Марко Пантелић, Ивица Драгутиновић... То су, некако, три имена која издвајам и који би могли да буду узор млађима." Милутиновић додаје да је важно да се посвећено ради на физичкој спреми, али поготово систематски у млађим категоријама, јер многи српски фудбалери сада надокнађују пропуштено.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар