уторак, 31.05.2011, 18:18 -> 20:49
štampajБританија жели Блатерову оставку
Све је више оних који желе да виде леђа Сепу Блатеру. Корупција, поткупљивање, намештања само су неке од ствари које загађују фудбал у овом тренутку, а првог човека фудбала као да све то не занима. Питање које се неумитно поставља је, докле ће најважнија споредна ствар да трпи злоупотребе и немар појединаца?
Британски политичари, медији и навијачи уједињени су у захтевима за смену председника Светске куће фудбала Сепа Блатера. Као разлоге за такав став наводи се Блатеров пољуљани кредибилитет након афере која и даље дрма Фифу. Из тог разлога Швајцарац није подобан да стоји на челу једне овакве спортске организације и то у периоду кад ова треба да прође кроз озбиљне реформе, само је једно од образложења.
Блатер, који иначе има 75 година, биће поново изабран уколико се нешто непланирано не догоди. Његов углед, с друге стране, је много претрпео у протеклом периоду због бројних афера и навода о корупцији у организацији коју води од 1998. године.
Његово олако одбацивање оптужби и било каквих индиција о кризи која би могла да потресе Светску кућу фудбала изазвало је лавину беса готово свих у Британији, где велики број људи још увек није прежалио губљење домаћинства Светског првенства 2018. године.
„Труло је реч која ни изблиза не описује Фифу у овом тренутку. Управљачко тело светског фудбала је огрезло у корупцији и поткупљивању, а то је једноставно недопустиво", наводи се у тексту Дејли Мирора (Daily Mirror).
"Да Блатер има и грам достојанства повукао би се са места председника још пре неколико месеци. Прелепа игра је на ниским гранама због људи који су ту да о њој воде рачуна", каже се даље у тексту.
Иначе јако тиражни и утицајни лист Сан (The Sun) описао је Блатера као арогантног и безобзирног.
„Колико је само срамотно за светски фудбал да особа каква је Блатер седи на његовом челу. Фифу треба очистити, а то се не може десити док је он ту", наводи се у тексту.
Британски политичари, уједедињени као ретко до сад, захтевају Блатерову смену и подржавају истрагу о корупцији у Фифи, која је наводно и донела Светско првенство Катару, а не неким другим, бољим, прикладнијим кандидатима.
Ово само на први поглед делује као случај „киселог грожђа". Истина је да је цела прича покренута у Британији, још од тренутка када је Светско првенство отишло у Русију, а не у Енглеску, и поред лобирања премијера Дејвида Камерона и принца Вилијама, али Енглеска је само епицентар незадовољства и резигнације.
Оптужбе о корупцији које долазе од високих челника унутар саме Фифе су све учесталије и чињеница је да спорт, а посебно спорт какав је фудбал, то једноставно не сме да трпи.
Гласови о Блатеровој смени су све гласнији и има их све више, али се Швајцарац, за сада, не обазире. Питање је докле ће то моћи да траје.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар