Хулиганизам на Острву у бројкама

Са 2.456 ухапшених навијача у сезони 2012/13. хулиганизам у Енглеској је у благом порасту. Прошле сезоне највише ухапшених је навијача Њукасла и Манчестер Јунајтеда, до су највећи број забрана уласка на стадион добили наијачи Кардифа и Челсија. Британске власти упозориле на драстично повећање употребе пиротехнике на острвских стадионима.

Хулиганизам на Острву у прошлој сезони 2012/13. био је  у порасту у односну на претходну сезону за четири одсто, показује званични извештај британске Владе.  У претходној сезони, због разних изгреда ухапшено је 2.456 навијача (односи се само на хапшења која су се догодила на дан утакмице), што је за 96 хапшења више у односу на прошлу сезону, а ипак мање у односу на сезону 2009/10. у којој је ухапшено 3.391 хулиган.

У претходној сезони на Острву су најгори били навијачи Њукасла са 175 ухапшених хулигана, прате их присталице Манчестер Јунајтеда са 145 изгредника иза решетака, а за њима су Лидс (101 ухапшен), Манчестер Сити (95), Челси (92), невероватно али истинито Њутон Таун (87 ухапшених)...

Клубови и судови у Великој Британији у прошлој сезони били су нешто блажи и изрекли су нешто мање забрана присуства утакмицама најекстремнијим навијачима. Највише забрана изречено је навијачима Кардифа (121), Челсија (110), Манчестер Јунајтеда (91), Лидса (72), Милвола (65) и Вест Хема (65).

Највише навијача Њукасла ухапшено када је тај клуб био домаћин, док су најгори гости, са највише ухапшених изгредника били навијачи Манчестер Јунајтеда. Занимљиво је да су три хулигана ухапшена на женском олимпијском фудбалском турниру на Олимпијским играма у Лондону (и тај период је ушао у извештај).

Такође, занимљиво је да је нижелигаш Њутон Таун, са 86 ухапшених превазишао много озлоглашеније навијаче Милвола, Вест Хема и других клубова. Ипак, како су у том клубу навели, сви изгредници су ухапшени у једном дану, неколико километара од стадиона где су учествовали у тучи.

Најмирнији навијачи прошле године биле су присталице Вимблдона и Бартон Албиона којима није изречена ниједна забрана уласка на стадион. Најмирнији навијачи у Премјер лиги били су фанови Фулама чијих је само девет изгредника завршило иза решетака, док је четворици изречена забрана присуства утакмицама.

Од страних изгредника, по једном навијачу норвешког Фредерикштада, француског Лиона, немачког Шалкеа, чешке Спарте, холандског Утрехта и руског Зенита, изречена је забрана присуствовања утакмица у Енглеској.

Вест Хем се није нашао у самом врху по броју ухапшених, али његови навијачи највише су иза решетака завршавали због увреда на расној основи, док су одмах иза лондонског клуба, због исте ствари у затвор завршили хулигани Лидса и Сандерленда.

У извештају се наводи да су инциденти на стадионима у Премијер лиги у опадању, али да су у порасту у нижим лигама. У Чемпионшипу (друга лига), Лиги један и Лиги два (трећа и четврта лига) више је ухапшено више гостујућих него домаћих навијача. Највећи пораст хулиганизма регистрован је у Националној конференцији (пета лига), где је ухапшено двоструко више изгредника него него у сезони 2011/12.

Енглеска полиција посебно је упозорила на драстично повећање употребе пиротехничких средстава на утакмицама. Власти упозоравају да се за кријумчарење бакљи на стадионе све више користе деца. Аларм за узбуну догодио се на утакмици квалификација за Светско првенство када су пољски навијачи на Вемблију запалили велики број бакљи.

Наравно, и све већи број домаћих навијача све чешће користи пиротехнику за коју су британске власти мислиле да је скоро потпуно нестала са трибина. Због тога је полиција, у сарадњи са клубовима, одлучила је да покрене кампању против употребе пиротехнике. Осим што ће пооштрити контролу, унутар стадиона биће постављени плакати на којима ће се указивати на опасности коришћења пиротехничких средстава на трибинама.

Колико је употреба бакљи и димних бомби постала учестала на острвским стадионима најбоље говори податак да је у сезони 2010/11. само на осам утакмица регистрована употреба пиротехнике, док су прошле сезоне евидентирана 172 инцидента. Само у прва три месеца ове сезоне забележено је 96 инцидената са пиротехником.

Иако су на Острву свесни повећања изгреда на трибинама, и даље сматрају да су далеко од „мрачних" 70-их и 80-их година прошлог века када је владала епидемија хулиганизма у Великој Британији. 

И овде међутим бројке могу да заварају. Наравно да је су на самом стадиону инциденти сведени на минимум, али велики број окршаја хулиганских група није евидентиран јер се догодио далеко ван стадиона и у данима када нема утакмица, тако да многи изгредници нису ухапшени. И саме власти упозориле су да је нова генерација енглеских хулигана софистициранија од својих претходника и да уме добро да завара трагове полицији, тако да се још не зна колико је туча и инцидената остало нерегистровано и некажњено.  

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. јул 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом