Грешке у животу Алекса Фергусона

Аутобиографија Алекса Фергусона тренутно је једна од најчитанијих књига на Острву. Описујући свoју каријеру Фергусон је на 402 стране направио најмање 45 чињеничних грешака, од погрешних датума појединих догађаја до забуна око присуства, односно одсуства појединих актера. Незадовољни читаоци већ траже од издавача повраћај новца.

Аутобиографија Алекса Фергусона која је недавно објављена подигла је невиђену прашину на Острву. Бивши менаџер Манчестер Јунајтеда описао је 26 година на кормилу клуба са Олд трафорда и није се либио да поткачи сваког играча и менаџера са којим се закачио.

Након почетне буре, уследио је нови талас контроверзи, овога пута од оних који су пажљиво прочитали аутобиографију и установили да у њој има 45 озбиљних грешака. Те грешке нису ни правописне ни граматичке већ чињеничне. То значи да је на 402 стране Фергусон 45 пута погрешио датум, учесника или ток догађаја који је описивао у аутобиографијии.

Колико је ствар озбиљна говори и одлука издавача који је издао Фергусонову аутобиографију и продао је у 115.000 примерака, да појединим незадовољним читаоцима рефундира новац.

Један од директора издавачке куће Хоудер и Стаџсон која је издала књигу, Џејми Ходер Вилијамс, признао је у одговору незадовољном купцу да су се грешке поткрале и поред тога што су били ангажовани људи који су детаљно проверавали све наводе које је Фергусон изнео у књизи. Он је навео да ће све грешке бити евидентиране и да ће бити исправљене у наредним издањима.

Британски медији објавили су само неке од грешака у Фергијевом сећању које су преточене на странице књиге.

Фергусон је навео да је Јапа Стама продао у Рому, а истина је да је холандски дефанзовац заиста отишао у Рим, али у екипу Лација.

Тренер Јунајтеда написао је и да се је на једној утакмици против Портсмута дошло до сукоба двојице Аргентинаца у редовима „ђавола", Хуана Себастијана Верона и Габријела Хајнцеа. Истина је да двојица играча нису играла у исто време у клубу са Олд трафорда.

Ни Фергијево присећање утакмице против Челсија 1997. године када је Зола дао гол Јунајтеду није у најбољем сећању шкотског стручњака имајући у виду да је описао део дијалога у свлачионици који је након меча водио са играчем Брајаном Робсоном. Проблем је у томе што је Робсон три године раније играо у Јунајтеду.

Када описује ситуацију у мечу ФА Купа против Вимблдона када је у последњим секундама са гола послао Шмајхела у противнички шеснаестерац, Фергусон је написао да је у последњи играч одбране био Денис Ирвин који је остао сам са најистуренијим играчем Вимблдона Џоном Фашануом. Проблем је што Фашану није играо на том мечу.

Ништа боље сећање није било ни на дан када је трибина на Олд трафорду добила име по Алексу Фергусону. Церемонија се одвила на утакмици против Сандерленда а бивши тренер Јунајтеда у књизи се присећа да су се бивши играчи Јунајтеда, који су играли за Сандерленд, О'Шеј, Браун, Бредсли и Ричардсон смешили и били срећни због признања бившем тренеру. Једини проблем је у томе што О'Шеј није био у саставу Сандерленда на том мечу.

Фергусон у својој аутобиографији није штедео бившег капитена Јунајтеда Роја Кина критикујући његов темперамент и чињеницу да је уносио поделе у свлачионицу. Ипак Ферги је омануо када је написао да је Кин провео 11 година на Олд трафорду. Тачан податак је да је Кин 12 година носио дрес Јунајтеда.

Са друге стране, наклоност према Рајану Гигсу у аутобиографији Фергусон је показао тако што је написао да је велшки репрезентативац за "ђаволе" дебитовао са 16, уместо са 17 година.

Голман Манчестер Јунајтеда Давид де Хеа направио је велику грешку када је на Енфилду, у сезони 2011/12. „продао" лопту Данијелу Агеру који је постигао погодак. Фергусон је описао тај тренутак навевши да је Де Хеа грешку направио на мечу Премијер лиге, док је истина да је голман Јунајтеда погрешио на куп утакмици.

Код Јапа Стама Фергусон је направио још једну грешку када је навео да је играо против Јунајтеда у полуфиналу Лиге шампиона 2007. године. Стам је против Јунајтеда играо две године раније, у осмини финала Лиге шампиона 2005. године.

Ни Фергусоново сећање на пенал серију против Челсија у финалу Лиге шампиона 2008. године није најбистрије. Ферги је у књизи написао да је голман „ђавола" Едвин Ван дер Сар  на све пенале скако у десну страну док се само за ударац Саломона Калуа бацио у лево. Ипак, те ноћи у Москви Ван дер Сар се за пенале Балака, Лампарда и Кола бацао у леву страну, док је за ударац против Калуа скочио у десно.

За сада се још не зна да ли је и тврдња када је у питању Немања Видић евидентирана као грешка, када је Фергусон навео да је 2009. године српски репрезентативац био спреман да иде у рат за Косово. Не сумњајући у Видићев патриотизам, чињеница је да 2009. година није била превише турбулентна у јужној српској покрајини, а да је озбиљнија криза настала две године касније када су Срби, због присуства јединица РОСУ, били приморани да дижу барикаде. Могуће је да је и у овој ситуацији тадашњи тренер Јунајтеда омашио за две године.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 13. јул 2025.
32° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом