четвртак, 19.09.2013, 08:38 -> 08:38
štampajЛегендарни острвски трансфери (први део)
У тренуцима када је сва пажња фудбалске јавности усмерена на Герета Бејла који је пробио трансфер рекорд када је потписао за мадридски Реал британски „Дејли мејл" нас је подсетио на неке друге легендарне трансфере острвских фудбалера. У наставку серијала „Football's Golden Years", британски лист је из архиве извукао неке од легендарних фотографија којим су овековечени велики трансфери.
На фотографији из 1979. године овековечен је легендарни тренутак када је Тревор Френсис стигао у Нотингем Форест. Френсис је први играч који је из једног острвског клуба у други прешао за суму већу од милион фунти. За Франсиса Нотингем Форест је пларио 1,180,000 фунти. Ова инвестиција се итекако исплатила тадашњем енглеском шампиону. У финалу Купа шампиона 1979. године Нотингем Форест савладао је Малме са 1:0 а једини стрелац био је управо Френсис. На фотографији се поред Френсиса налази његова жена Хелен, док је скроз десно Брајан Клаф. Занимљиво је да је у првом сусрету Клаф понео рекет за сквош јер је већ заказао са Френсисом један меч.
Њукасл последњи пут је био шампион 1927. године док је последњи, иоле вредан трофеј, освојио 1969. године. Ипак, навијачи овог клуба су знали да се радују када је у лето 1996. године у клуб стигао Ален Ширер. За куповину Ширера Њукасл је платио тада невероватних 15 милиона фунти скоро дуплиравши претходни трансфер рекорд који је држао Ливерпул када је за 8,5 милиона фунти из Нотингем Фореста довео Стена Колимора.
Ширер је у Њукасл стигао из редова тадашњег шампиона Блекбурна у својим најбољим фудбалским годинама. У клубу са северо-истока Енглеске Ширер је провео десет година, одиграо је 303 утакмице и постигао је 148 голова. На жалост Ширер са Њукаслом није успео да се домогне шампионске титуле. На фотографији се ипак види са каквим је одушевљењем Ширер дочекан у новом клубу.
Један од миљеника навијача Ливерпула на фотографији из 1977. године потписује за Хамбург. Осим Кигена, који гледа у објектив на фотографији се налазе председник Ливерпула Џон Смит и председник Хамбурга доктор Петер Крон. Киген је био најплаћенији играч у Бундеслиги, а са клубом је дошао и до финала Купа шампиона 1980. године где су изгубили од Нотингем Фореста.
Дејвид Плат је један од ретких енглеских играча који је већи део каријере провео у Италији. На Апенинском полуострву Плат је наступао за Бари, Јувентус и Сампдорију пре него што се вратио у Арсенал. На фотографији из 1993. године види се Плат како позира са дресом Сампдорије у коју је из Јувентуса стигао за 5,2 милиона фунти. Са клубом из Ђенове, који је у то време предводио шведски стручњак Свен Горан Ериксон, Плат је 1994. године освојио Куп Италије.
Време када су фудбалери, као обични смртници, шетали градом и дружили се са навијачима одавно је прошло. У ери модерног фудбала малтене је немогуће видети врхунског играча како ћаска са пролазником на улици. На фотографији из 1947. године види се енглески фудбалер Томи Лотон како разговара са навијачима на улици само неколико дана пошто је из Челсија прешао у Нотс Каунти за 20.000 фунти, што је у то време био острвски рекорд. Лотон јњ у Норс Каунтију провео четири сезоне након чега се преселио у Лондон где је наступао за Брентфорд и Арсенал.
На фотографији из 1962. године види се тренер Арсенала Били Рајт како показује новом појачању Џоу Бејкеру Хајбери, док чека позив из Торина којим би закључили трансфер. Арсенал је за трансфер издвојио 70.000 фунти што је тада био клупски рекорд. Инвестиција се исплатила „тобџијама" јер је Бејкер на 144 утакмице постигао 93 гола.
„Краљ Олд трафорда" Денис Лоу у Манчестер Јунајтед стигао је 1962. године из Торина. У Италији Лоу је провео само једну сезону а у тај клуб је дошао из Манчестер Ситија. На Олд трафорду Лоу је провео 11 година и био је један од најзаслужнијих за титуле освојене 1965. и 1967. године као и за титулу европског шампиона освојену 1968. године. На фотографији из 1952. године види се Лоу у присуству италијанског агента Ђиђија Перонаце, тренера Јунајтеда Мета Базбија и његовог асистента Џими Марфија. Лоу на слици изгледа нестрпљив и нервозан и то са разлогом јер је за длаку избегао да га Торино прода Јувентусу. На крају је уговор са Јунајтедом потписан, клуб са Олд трафорда је за трансфер платио 115.000 фунти што је тада био рекорд у Великој Британији.
Када је Џон Чарлс 1957. године из Лидса прешао у Јувентус за 65.000 фунти, постао је најскупљи британски играч који је прешао у неки инострани клуб. На фотографији се види тадашњи капитен Јувентуса Ђампијеро Бониперти како проверава величину дреса на Чарлсу. Велшки интернационалац је у Јувентусу провео пет година и одиграо је 150 утакмица.
За прелазак Џимија Грејвса из Милана у Тотенхем 1961. године лондонски клуб је платио 99.999 фунти. На тај начин Тотенхем је желео да скине притисак са Грејвса да постане први фудбалер који је плаћен шестоцифреном сумом (то је касније постао Денис Лоу када је из Манчестер Ситија прешао у Торино). На фотографији се види Грејвс како долази на тренинг Тотенхема док га прати нови тренер Бил Николсон.
Мартин Питерс пуних 11 година провео је у Вест хему да би се 1970. године придружио Тотенхему. На фотографији се види тренутак када на свом дебију у новом клубу Питерс против Ковентрија главом постиже први гол за Тотенхем. За пет година проведених у Тотенхему Питерс је одиграо 189 утакмица и постигао је 46 голова.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар