Најскупљи промашаји (први део)
Огромне своте новца утрошене на појачања не значе нужно да ће клуб имати користи на терену. Неретко се дешава да нека од најскупљих појачања најблаже речено, разочарају а некад и поведу клуб у провалију. Ово је прича о неким од најскупљих грешака најбогатијих европских клубова којима би се огромни новац више исплатио да су га „бацили у бунар" него што су га утрошили на куповину појединих фудбалера.
Андреј Шевченко је био звезда док је играо у Динаму из Кијева и Милану. Када је започела мегаломанска куповина Романа Абрамовича који је тек стигао у Челси, наводно је Шевченко био омиљени играч његовог сина, тако да је отац одлучио да купи детету „играчку". И поред наводног противљења Жозеа Муриња, који је рекао да му Шевченко није потребан, Абрамович је за Украјинца платио 43,8 милиона евра. За разлику од претходна два клуба где је достигао статус звезде, Шевченко је на Стамфорд бриџу био бледа сенка. У редовима Челсија Шевченко је у првој сезони постигао 14 голова, у другој осам, али повреде и велики пад форме избациле су Шевченка из првог тима. И даље је Шевченко један од најскупљих играча којег је купио неки енглески клуб.
Бетис је са Бразилцем Денилсоном планирао да коначно прекине доминацију Реала и Барселоне, али овај играч је био весник пропасти клуба из Севиље. Бетис је Денилсона довео 1998. године из Сао Паола за тада невероватних 21,5 милиона фунти (око 25 милиона евра) што је у том третнуку био највећи трансфер у историји фудбала. У првој сезони Денилсон је одиграо 35 утакмица и постигао само два гола док је Бетис завршио на разочаравајућем 11. месту. У другој сезони Денилсон је са Бетисом испао из шпанске лиге и од тог ударца клуб се тек скоро опоравио. Денилсон је, у периоду док је Бетис био у другој лиги, позајмљен Фламенгу. На 186 мечева колико је одиграо у дресу клуба из Севиље Денилсон је постигао укупно 13 голова. Није потребна детаљна анализа да би се констатовало да је Бетис бацио новац на овог фудбалера.
Уколико су некоме потребни савети како да уложи огромне суме новца у неквалитетна појачања и остане без трофеја више од две деценије слободно нека се обрати челницима Ливерпула. Енди Керол је само једно од лоших појачања „црвених", али овај трансфер се истиче по томе што је у њега утрошено више од 40 милиона евра. Енди Керол је доведен из Њукасла преко ноћи је, ни крив ни дужан, постао најскупљи британски фудбалер у историји. Било је потребно свега неколико мечева да управа види оно што су навијачи од почетка слутили, да је Керол скупа и непотребна инвестиција која неће клуб повести у борби за трон. Након 44 утакмице у дресу „црвених" овај нападач је постигао шест голова пре него што је прослеђен на позајмицу у Вест Хем који је на крају за 15 милиона фунти купио овог играча.
Француски нападач Николас Ањелка је играч на којег је утрошено највише новца у трансфере. Због своје незгодне нарави овај нападач нигде није „ухватио корен" већ је скоро сваке сезоне мењао клуб. Скоро сваки трансфер је био скупљи од претходног, а највећу грешку направио је мадридски Реал када га је 1999. године довео из Арсенала за 26 милиона евра. За „краљевски клуб" Ањелка је одиграо 19 утакмица и постигао само два гола.
Хуан Себастијан Верон је сјајним играма у Лацију привукао пажњу острвских клубова. Манчестер Јунајтед је 2001. године овог играча довео за 28 милиона фунти (око 32 милиона евра). Након 51 утакмице у дресу „ђавола" Верон је за 15 милион фунти (око 18 милина евра) прослеђен у Челси. Аргентинац се само једну сезону задржао на Стамфорд бриџу (одиграо седам утакмица) пре него што се вратио у Италију, где је заиграо за Интер. Након енглеске авантуре која је острвске клубове коштала око 50 милиона евра, Верон се на „Чизми" вратио у стару форму и подсетио на играча каквог га памтимо из времена Лација.
Барселонин „дрим-тим" са Месијем, Инијестом и Ћавијем до скоро није имао потребе за озбиљнијим појачањима. Све је функционисало као подмазано. Због тога и чуде неке одлуке Каталонаца, пре свега тадашњег тренера Пепа Гвардиоле, који је 2009. године за 25 милиона евра довео Чигринског из Шахтјора. Није спорно да је Чигрински квалитетан фудбалер, али у редовима Барселоне се, најблаже речено, није снашао. Након само једне сезоне у којој је одиграо 12 утакмица за каталонски клуб, Чигрински је продат свом старом клубу Шахтјору за 15 милиона евра. У овој трансакцији Барселона је остала „краћа" за десет милиона евра.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар