Најбизарнији моменти у фудбалу
Фудбал није игра у којој се виђају само дуели, дриблинзи, шутеви и голови. Пијане судије, непостојећи голови, незвани гости на терену, удари громова и многе друге ствари дешавале су се на фудбалским утакмицама. Погледајте неке од најбизарнијих догађаја виђених на фудбалским теренима.
На Светском првенству у Шпанији 1982. године, на мечу између Француске и Кувајта, при вођству „триколора" од 3:1, догодила се несвакидашња ситуација. Французи су постигли и четврти погодак након којег су фудбалери Кувајта протестовали жалећи се да су мислили да је руски судија зауставио игру. Са трибина је на терен ушао и председник Фудбалског савеза Кувајта шеик Фахид ал Ахмад ал Сабах који је бесан урлао на судију запретивши да ће повући своје играче са терена. Притисак је дао резултате, четврти гол Француза је поништен а утакмица је настављена. То је било једини пут у историји светских првенстава да је гол поништен након протеста ван терена. Главни судија након тог меча скинут је са листе интернационалних арбитара.
Легендарни Рајко Митић 1950. године предводио је репрезентацију Југославије на Светском првенству у Бразилу. Меч против „кариока" на бразилској Маракани остао му је у лошој успомени јер је излазећи на терен подземним ходником, на излазном стененишту нагло подигао главу, ударио у гвоздени поклопац и зарадио дубоку посекотину. У то време није било измена тако да је Југославија меч почела са десеторицом играча док је доктор „крпио" Митићеву главу. Бразилци су гол постигли већ у трећем минуту, а на крају су меч добили резултатом 2:0.
На Светском првенству 1974. године, на утакмици између Бразила и Заира, играч ове афричке репрезентације Мвепу Илунга имао је „жуту минуту". На мечу против Бразила, последњем у групи, док су се „кариоке" намештале да изведу слободан ударав, Илунга се из живог зида залетео и шутнуо лопту. Бразилски фудбалери су се зачуђено гледали, коментатори су се смејали док је Илунга добио жути картон. Ипак, овај потез дефанзивца Заира је разумљив ако се зна да им је од овог меча живот зависио. На Светском првенству Заир је изгубио од Шкотске са 2:0, од Југославије са 9:0, тако да је тадашњи председник и велики диктатор Мобуту Сесе Секо, преко припадника своје гарде који су чували играче поручио да од Бразила не смеју да изгубе са више од три гола разлике, у супротном неће смети да се врате кућама. Изгледа да су претње уродиле плодом јер је репрезентација Заира изгубила „само" 3:0.
Утакмица између Ридинга и Вотфорда остала је упамћена по невероватној одлуци судије Стјуарта Атвела који је признао гол који није постојао. Ситуација чак није била ни спорна јер лопта ни у једном тренутку напада Ридинга није била ни близу гол линије Вотфордовог гола.
Још бизарнија судијска одлука ситуација виђена је у Бразилу на утакмици између Атлетико Сорокабе и Сантакрузенсеа 2006. године. До самог финиша меча Атлетико је имао гол предности. У једном од последњих напада нападач Сантакрузенсеа је промашио гол. Тада на сцену ступа сакупљач лопти који се ушуњао на терен и убацио лопту у гол. Судија, Силвија Ређина де Оливеира (једини женски судија у том тренутку у Бразилу) окренула се, видела лопту у мрежи, признала гол и показала на центар. Нису помогли жестоки протести играча Атлетика, меч је голом сакупљача лопти завшрен резултатом 1:1. Госпођа Де Оливеира на дуже време одмарала се од суђења.
Када смо већ код судија, белоруски делилац правде Сергеј Шмолик успео је да засени све глупости својих колега. Овај судија је меч између Витебска и Нафтана 2006. године судио (тачније покушао да суди) „мртав пијан". Шмолик је читав меч једва стајао на ногама, све врме се кретао око центра терена и није одбијао је да играчима показује картоне. Након утакмице други судија помогао је Шмолику да изађе са терена, док је он отпоздрављао публици.
У Јужној Африци, на мечу између два клуба 1998. године догодила се бизарна несрећа када је ударио гром. Играчи две екипе и навијачи су попадали на земљу и дуже време су били у шоку. Утакмица је прекинута а двојица фусбалера завршила су у болници. Исте године, у Конгу, утакмица два клуба завршила се трагично када је након удара грома за време меча погинуло 11 фудбалера док је 30 играча и навијача тешко повређено.
Утакмица између Арсенала и Ливерпула 1972. године остала је упамћена по повреди линијског судије Дениса Друита који је истекао бутни мишић. Преко разгласа на „Хајберију" спикер је упитао да ли у публици постоји неки квалификовани судија. У публици се налазио и Џими Хил, спортски коментатор, који је уз салве смеха са трибина сишао на терен, узео заставицу и судио меч до краја. Утакмица је завршена без голова.
Када је одлучено да се Светско првенство 1994. године одигра у Америци многи су су били скептици да ће Американци добро организовати овај догађај. У то време у САД није постојала професионална лига, а фудбал је био ниско на листи популарних спортоца. И поред тога чин отварања и затварања Мундијала био је грандиозан, али није протекао без проблема. Тако је певачица Дајана Рос на церемонији отварања, у склопу тачке имала задатак да, осим пар песама, у једном тренутку са пенала шутира на гол. Певачица је лопту шутнула катастрофално, она је отишла далеко од гола, али као што је предвиђено, конструкција гола се распала на два дела и ослобођен је велики број балона.
Утакмица између Енглеске и Бразила ма Светском првенству у Чилеу 1962. године прекинута је због улетања на терен. „Хулиган" који је прекинуо меч је мали црни пас који је неуморно јурио за лоптом. Више играча покушало је да га ухвати, али без успеха. Онда је репрезентативац Енглеске Џими Грејвис успео да намами незваног госта и да га ухвати. Преплашени керић је за успомену Грејвису измокрио на дрес.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар