Читај ми!

Легендарни острвски стадиони (други део)

Традиција није до краја поклекла пред модерним фудбалом у Ливерпулу, где су Енфилд и Гудисон парк одолели покушајима да доживе судбину Хајберија. Сент Џејмс парк такође преживео неколико покушаја измештања. Ово је настак приче о легендарним острвским стадионима који су обележили једну фудбалску еру.

Ливерпул је можда и једини град у Енглеској у којој је фудбалска традиција најмање поклекла пред модерним трендовима у фудбалу. Енфилд је један од ретких стадиона на којима су се утакмице играле од самог почетка фудбалског такмичења. Слична ствар је и са Гудисон парком на којем наступа градски ривал Евертон. Гудисон парк изграђен је далеке 1892. године, а на фотографији из 1911. године види се утакмица између Енглеске и Шкотске.

На једној од ретких фотографија усликој 1950. године види се голман Спартака Москве Микаил Јакобович Пираев како се спрема да истрчи на лопту пре него што је захвати фудбалер Вулверхемптона Питер Бродбент. Стадион овог клуба изграђен је далеке 1889. године, и непромењен изглед имао је до 1993. године када је реновиран.

Када би се направио квиз на којем је потребно одредити који се стадион налази на фотографији, ретко ко би знао тачан одговор. На фотографији се налази стадион Стамфорд бриџ, а слика је узета 1987. године на мечу између Челсија и Шефилда. Занимљиво је да је стари стадион Челсија више подсећао на европске, јер су трибине иза голова биле одаљене од терена атлетском стазом. То и не чуди имајући у виду чињеницу да је Стамфорд бриџ првобитно био дом Лондонског атлетског клуба, пре него што је постао Челсијево игралиште. Стамфорд бриџ је неколико пута преправљан, али највеће реновирање доживео је деведесетих година прошлог века када је добио данашњи модеран изглед.

Историја Сент Џејмс парка на којем игра Њукасл је бурна. Стадион је саграђен 1882. године, и до сада је постојало више планова да се он измести на нову локацију, што је осујећено. Велико понижење Сент Џејмс парк је претрпео пре две године када је генерални спонзор екипе, ланац спортских бутика „Sports Direct Arena" преименовао стадион наденувши му име те компаније. После великих протеста навијача, прошле године дошло је до спонзорства, тако да је нови спонзор вратио стадиону оригинално име. На фотографији из 1984. године види се детаљ из меча Њукасла и Астон виле.

Стадион који је поклекао пред изазовима модерног фудбала је Голдстон граунд на којем је до 1997. године играо Брајтон. Стадион, који је изграђен 1901. године срушен је 96 година касније, а од 2011. године овај клуб игра на новосаграђеном Фалмеру. На фотографији из 1979. године види се детаљ са утакмице Брајтона и Чарлтона.

Фотографија из 1970. године са Лидсовог Еланд роуда изгледа као да је усликана почетком прошлог века. Део трибине који је одвојен од трибине иза гола стрмином данас је незамислива на модерним спортским здањима. Еланд роуд је у историји претрпео шест реновирања, а приширен је девет пута од када је саграђен 1897. године. Ипак, он се и данас налази на месту на којем је саграђен.

Један од стадиона који и даље одолева модерним трендовима је Грифин парк који је у власништву Брентфорда. Од изградње 1904. године овај стадион је трпео минималне измене. Ипак, постоје планови да се и овај стадион премести на другу клокацију, и то ускоро, имајући у виду да је плац за изградњу новог спортског објекта обезбеђен. На фотографији из 1939. године приказан је детаљ са меча Брентфорда и Портсмута.

Хауторн стадион на којем игра Вест Бромвич Албион саграђен је 1900. године, и данас има капацитет од 26.272 гледалаца. Ипак, рекордна посета на овом стадиону забележена је 1937. године када се на мечу против Арсенала на Хауторну окупило више од 63.000 људи. Вест Бромвич Албион је за 22 године променио пет стадиона пре него што се 1900. угнездио на Хауторну. На фотографији се види детаљ из 1957. године са утакмице шестог кола ФА Купа против Арсенала.

Један од најчуднијих стадиона на Острву, Бејзбол граунд, који је изграђен 1889, 2003. године је отишао у историју. Овај стадион је првобитно саграђен за потребе бејзбол клуба Дерби Каунти, да би га 1890. године преузео фудбалски клуб Дерби каунти, који га је користио до 2003. године када се преселио на нови стадион. На фотографији из 1970. године види се детаљ са утакмице између Дерби каунтија и Манчестер Јунајтеда у Вејтни Купу. То такмичење играло се четири године а учествовали су клубови који су постигли највише голова у све четири енглеске лиге, а који се нису квалификовали у Европу.

Брамал лејн у Шефилду најстарији је фудбалски стадион на свету. Изграђен је 1855. године, за потребе крикета, али је убрзо постао и место на којем се игра фудбал. Шефилд Јунајтед на Брамал лејну игра од 1889. године, а стадион је до данас реновиран шест пута, док је капацитет два пута проширен надоградњом објекта који данас прима 32.702 гледалаца. На фотографији из 1971. године види се детаљ са утакмице између Шефилд Јунаједа и Бирмингема. Трибина која се види на фотографији срушена је десет година касније, и на том месту саграђена је модернија трибина са већим капацитетом.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 08. јул 2025.
33° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом